Solaris i Stadler nawiązują partnerską współpracę w zakresie produkcji lekkich pojazdów szynowych

Solaris Bus & Coach S.A. i Stadler Polska Sp. z o.o. rozpoczynają bliską współpracę w obszarze pojazdów szynowych. Przedsiębiorstwa będą występować na rynku jako konsorcjum. Kooperacja zostanie zainicjowana złożeniem wspólnej oferty w przetargu na dostawę tramwajów dla Krakowa. Stadler i Solaris będą także razem uczestniczyć w kolejnych postępowaniach przetargowych na dostawy tramwajów na rynku polskim, jak również na innych rynkach europejskich.

Stadler Polska od 10 lat jest jednym z czołowych producentów pojazdów szynowych w Polsce. W zakładzie  w Siedlcach zatrudnionych jest ok. 800 pracowników, a firma współpracuje z dwoma tysiącami polskich przedsiębiorstw, które dostarczają podzespoły do produkowanych pojazdów. Stadler Polska jest także największym eksporterem pojazdów szynowych w Polsce. Spółka jest strategicznym, systematycznie rozwijanym zakładem Grupy Stadler w Europie.

Firma Solaris to czołowy europejski producent autobusów i trolejbusów obecny w 30 państwach. Od roku 2009 spółka weszła także na rynek pojazdów szynowych, dostarczając do tej pory tramwaje do Poznania  i Olsztyna w Polsce oraz do Jeny i Brunszwiku w Niemczech. W trakcie realizacji jest kontrakt na dostawę  41 tramwajów do Lipska.
“Dzięki bliskiej kooperacji pomiędzy Stadlerem a Solaris, obie firmy wzmocnią swoją pozycję na rynku – zarówno w Polsce jak i w innych krajach europejskich. Palety produktów przedsiębiorstw świetnie się uzupełniają. Możemy także czerpać od siebie w obszarze rozwoju technologicznego. Dlatego bardzo się cieszę na współpracę z firmą Solaris” – powiedział Peter Spuhler, prezes zarządu i właściciel firmy Stadler.

„Chcemy dalej rozwijać naszą działalność na rynku pojazdów szynowych, dlatego szukaliśmy strategicznego, renomowanego partnera, z którym moglibyśmy współpracować na rzecz dalszego rozwoju produktów i zaplecza produkcyjnego na terenie Aglomeracji Poznańskiej. Chcemy także jeszcze efektywniej wykorzystywać nasze zasoby inżynieryjne i doskonałą znajomość rynku. Stąd nawiązanie bliskiej współpracy z firmą Stadler. Nie mogliśmy trafić lepiej niż na firmę, która jest znaną  i cenioną na całym świecie szwajcarską marką. Również doskonale znaną w Polsce” – mówi Solange Olszewska, właścicielka firmy Solaris Bus & Coach S.A.

„Filozofia naszej firmy oparta jest na dostarczaniu najwyższej jakości pojazdów, które cechuje niezawodność oraz niskie koszty eksploatacji. Te wyróżniki pozwoliły pociągom FLIRT produkowanym w siedleckim zakładzie osiągnąć sukces w wielu krajach Europy. Jestem przekonany, że  nawiązanie współpracy StadlerSolaris i połączenie sił naszych specjalistów  sprawi,  że również produkowane przez nas nowoczesne tramwaje wkrótce zostaną docenione zarówno w Polsce jak i na wybranych europejskich rynkach” – dodał Christian Spichiger, wiceprezes wykonawczy na Europę Środkową i Wschodnią w firmie Stadler.
„Tworzymy w ten sposób zupełnie nową jakość na europejskim rynku tramwajowym z korzyścią dla naszych przyszłych klientów. Jednocześnie chciałbym podkreślić, że ta współpraca w żaden sposób nie wpływa na naszą działalność w obszarze autobusów i trolejbusów.” – wyjaśnia dr Andreas Strecker, Prezes Zarządu firmy Solaris.

O firmie Stadler

Stadler, dostawca systemowych rozwiązań w zakresie budowy pojazdów szynowych, produkuje pociągi od ponad 75 lat. Posiada siedzibę we wschodniej Szwajcarii i zatrudnia około 7000 pracowników w zakładach  w Szwajcarii, Niemczech, Hiszpanii, Polsce, na Węgrzech, w Czechach, we Włoszech, Austrii, w Holandii, na Białorusi, w Algierii, Australii oraz w Stanach Zjednoczonych. Posiada szeroką gamę produktów  w segmentach pojazdów ruchu miejskiego i kolejowego: tramwajów, pociągów metra, pociągów regionalnych, podmiejskich, międzymiastowych oraz pociągów dalekobieżnych. Produkuje również wagony pasażerskie a także lokomotywy liniowe i manewrowe – między innymi najmocniejszą elektryczno-spalinową lokomotywę w Europie. Stadler pozostaje światowym liderem w produkcji pojazdów szynowych z napędem zębatym. Stadler Service oferuje usługi serwisowe dla flot w 16 krajach składających się z ponad 680 pojazdów, które każdego roku pokonują łącznie ponad 110 mln km.

W roku 2016 Stadler stał się częścią historycznego wydarzenia: w czerwcu oficjalnie otwarty został najdłuższy tunel kolejowy świata, Tunel Gottharda. Nowe pociągi „Giruno” produkcji Stadlera, już od 2019 roku w rekordowym czasie będą przewozić pasażerów na odcinku Zurych – Mediolan, a później także Frankfurt – Mediolan.   Stadler w liczbach: Pociągi z rodziny FLIRT sprzedano w 17 krajach w ponad 1300 egzemplarzach.  W 9 krajach sprzedano już 258 składów KISS. Najmocniejszą w Europie lokomotywę spalinowo-elektryczną Euro 4000, sprzedano także w 7 krajach w ilości 130 sztuk.

O firmie Solaris

Solaris Bus & Coach S.A. jest czołowym w Europie, polskim producentem autobusów miejskich Solaris Urbino, trolejbusów Solaris Trollino, autobusów międzymiastowych Solaris InterUrbino, autobusów specjalnych oraz tramwajów Solaris Tramino. Od momentu uruchomienia produkcji w 1996 roku firma wytworzyła ponad 14 000 pojazdów, które jeżdżą po drogach 30 krajów w ponad 600 miastach. Solaris Bus & Coach S.A. to firma rodzinna, jej założycielami i właścicielami są Solange i Krzysztof Olszewscy. Przedsiębiorstwo wprowadziło na rynek polski autobusy niskopodłogowe i w krótkim czasie zdobyło pozycję lidera w tym segmencie, utrzymując ją po dziś dzień. Firma zatrudnia 2300 osób w Polsce i blisko 500 osób w swoich zagranicznych oddziałach.