SŁUPSKA SSE: 85 MLN ZŁ CHCE ZAINWESTOWAĆ 11 PRZEDSIĘBIORSTW

Zainwestowanie 85 mln zł zadeklarowało 11 polskich inwestorów w Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w ubiegłym roku. Zakładają też, że w podstrefach: Lębork, Koszalin i Redzikowo uda im się utworzyć 160 miejsc pracy.

Wszystkie ubiegłoroczne projekty inwestycyjne w Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (SSSE) realizują polskie małe i średnie przedsiębiorstwa.

Prezes zarządu Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA w Słupsku (prowadzi SSSE) Mirosław Kamiński powiedział PAP, że w 2016 r. Strefa pozyskała 11 projektów inwestycyjnych. Przedsiębiorcy zadeklarowali inwestycje o wartości 85 mln zł i zatrudnienie 640 osób, z czego 160 to nowo utworzone miejsca pracy. W 2015 pozyskano osiem projektów inwestycyjnych o wartości 54 mln złotych, przy realizacji których zadeklarowano utworzenie 85 nowych miejsc pracy.

W ubiegłym roku najwięcej zezwoleń wydano w nowej podstrefie w Lęborku. Otrzymały je firmy: PPH “AMG” Sp. z o.o. (produkcja metalowych kontenerów), Grupa SPORTEX S.C. (cynkownia ogniowa), AJ FOOD Sp. z o.o. (usługi magazynowania), ALU SYSTEM Piotr Kałużny (produkcja rolet i bram). Przedsiębiorcy zadeklarowali zainwestowanie w tej podstrefie ponad 40 mln zł i utworzenie 90 nowych miejsc pracy.

W podstrefie “Redzikowo” realizację nowych projektów zapowiedziały firmy: LAMINOPOL Sp. z o.o. (przetwórstwo tworzyw sztucznych) oraz JAS-FBG S.A. (usługi transportowe i magazynowe). Swój zakład produkcyjny rozbuduje także BRANQ Sp. z o.o. (przetwórstwo tworzyw sztucznych). Inwestycję planuje także Fabryka TURAS Sp. z o.o. (branża metalowa), która operuje w Podstrefie Słupsk-Włynkówko. Przedsiębiorcy w powiecie słupskim mają zainwestować łącznie 25 mln zł i utworzyć 70 nowych miejsc pracy.

W podstrefie Koszalin projekty inwestycyjne zrealizują: Fabryka Flag LINEA Milena Trojanowska (produkcja flag i banerów), VISIO S.C. (produkcja wycieraczek samochodowych) i SILVER PROJECT Robert Madajczyk (tunning samochodowy). Łącznie inwestorzy zadeklarowali zainwestowanie 19 mln zł i utworzenie 20 nowych miejsc pracy.

Kamiński powiedział PAP, że 75 proc. zezwoleń wydawanych na działalność w SSSE trafia do małych i średnich firm, w większości polskich. “To pokazuje, że ten instrument Strefy cały czas jest bardzo atrakcyjny” – ocenił. Uważa, że zainteresowanie polskich firm działalnością na terenie specjalnej strefy wynika też z tego, że w obecnym okresie unijnego programowania na lata 2014-2020 przedsiębiorcom trudniej jest pozyskać fundusze unijne. “Wcześniej można było otrzymać dofinansowanie na zakup maszyn, urządzeń a teraz te możliwości są ograniczone np. do badań i rozwoju, a na taki cel wiele polskich MSP nie może sobie pozwolić” – tłumaczy.

Kamiński nie wyklucza, że jeszcze w tym roku uda się w Słupsku na terenie Strefy zbudować pierwszą halę pod wynajem. “Mamy ze strony naszych inwestorów działających w strefie albo w inkubatorze zapotrzebowanie na dodatkową powierzchnię produkcyjną” – dodał.

Od około dwóch lat w SSSE zauważa się, że potencjalni inwestorzy nie są już zainteresowani gruntami pod swoje obiekty (tzw. green field), ale możliwością wynajęcia gotowych hal produkcyjnych. “Ten trend jest widoczny w całym kraju (…) firmy zgłaszają zapotrzebowanie na przygotowaną konkretną powierzchnię na uruchomienie swojego pomysłu inwestycyjnego” – tłumaczy.

Jak powiedział, “takie oczekiwanie ze strony inwestorów wymusza pewne działania ze strony strefy ekonomicznej czy instytucji, które chcą pozyskać inwestorów”. Dodał, że w tej chwili jest kilku takich inwestorów, którzy wskazują konkretne powierzchnie i dają termin, w jakim chcieliby mieć dostęp do tych powierzchni. Zapewnił, że podjęte zostały działania, żeby na terenie strefy zbudować hale produkcyjne.

W 2017 r. SSSE planuje wystąpić z wnioskiem o poszerzenie swego obszaru. “Po analizie obszaru województw: pomorskiego i zachodniopomorskiego z uwzględnieniem planowanej drogi S6 określiliśmy wiele obszarów, które mogą być atrakcyjne dla inwestorów i na ten temat rozmawiamy z samorządami” – dodał. Przyznał, że samorządy są zachęcane do przyjmowania planów zagospodarowania dla obszarów atrakcyjnych inwestycyjnie a nie posiadających takiego dokumentu oraz do uzbrajania terenów.

W 2016 roku Słupska Strefa poszerzyła się o 7,8 ha w Płaszewku w Gminie Słupsk. Teren jest uzbrojony i przygotowany dla inwestorów.

Słupska SSE funkcjonuje od 1997 roku i obejmuje swym zasięgiem 910 hektarów gruntów pod inwestycje przemysłowe i usługowe, zlokalizowane w 18 podstrefach inwestycyjnych w dwóch województwach: pomorskim i zachodniopomorskim. Obecnie w strefie działalność prowadzi 60 firm, które dotychczas zainwestowały 1,6 mld zł i zatrudniają prawie 6 tys. osób.

Źródło: wp.pl