Skoda Kodiaq premierowo

Po długim oczekiwaniu Skoda zaprezentowała wreszcie swojego najnowszego SUV-a. Kodiaq wejdzie na rynek na początku roku 2017. Tajemnicą pozostaje nadal cena wspomnianego modelu.
Skoda Kodiaq otwiera przed czeską marką nowy segment rynku. Segment dużych SUV-ów. Atutami Kodiaq będą przede wszystkim wysokie walory użytkowe, elegancka i ponadczasowa linia nadwozia, a także atrakcyjna na tle rywali cena zakupu (w prasie branżowej krążą nawet plotki, że cenowo Kodiaq ma być oferowane na poziomie zbliżonym do Skody Superb.

Kodiaq mierzy na długość 4697 mm. Jest więc dłuższy od Octavii o zaledwie 40 milimetrów. Pozostałe wymiary nadwozia to 1882 mm szerokości oraz 1676 mm wysokości (razem z relingami dachowymi). Rozstaw osi to natomiast 2791 mm.

Z bazowym silnikiem TSI 1.4/125 KM czeski SUV oparty na volkswagenowskiej platformie MQB waży bez kierowcy tylko 1452 kg).

Z 5 lub 7 siedzeniami
Deska rozdzielcza jest czytelna i pozbawiona zbędnych elementów. Projekt wnętrza charakteryzują przykuwające wzrok pionowe detale stylistyczne, jak cztery otwory nawiewów wentylacji. Środkowe z nich otaczają centralny ekran i układają się w intrygujący motyw: ich krawędzie biegną do góry panelu środkowego i tworzą trapezoidalny kształt, naśladujący ten na masce modelu.

Wysoki poziom komfortu gwarantują między innymi podgrzewana kierownica oraz ponad 30 rozwiązań “Simply Clever”, takich jak wysuwane osłony krawędzi drzwi („Door Protection”), elektryczne zabezpieczenie tylnych drzwi dla dzieci i zagłówki ułatwiające komfortowy sen.

Bagażnik należy do najpojemniejszych w segmencie: wersja pięcioosobowa oferuje od 720 do maksymalnie 2065 litrów po złożeniu oparć tylnych foteli.

Skoda Kodiaq to pierwszy model marki, który można będzie zamówić w wersji 7-miejscowej.

Od 125 do 190 koni
Producent znad Wełtawy zapowiada, że początkowo w ofercie Kodiaq znajdą się dwa silniki wysokoprężne 2.0 TDI oraz trzy benzynowce TSI. Wachlarz rozwijanej mocy wynosi od 125 do 190 koni mechanicznych. Bazowy wariant 1.4 TSI oferowany będzie wyłącznie w zestawieniu z 6-biegową skrzynią mechaniczną oraz napędem na przednią oś.

Kolejną odmianą benzynową w gamie Skody Kodiaq będzie 1.4 TSI, który rozwija maksymalnie 150 KM oraz maksymalny moment obrotowy na poziomie 250 Nm. Z kolei jednostki wysokoprężne zapewniają odpowiednio moc rzędu 150 lub 190 koni.

We wszystkich konfiguracjach poza modelem bazowym przewidziano do wyboru przekładnię manualną albo 7-biegowe DSG. Natomiast w przypadku topowej odmiany benzynowej 2.0 TSI/180 KM z 4×4 występuje tylko “automat”.

Źródło: samar.pl