Skoda inwestuje w infrastrukturę

W zakładach produkcyjnych ŠKODY działają już dwa nowe stanowiska do testowania skrzyń biegów. ŠKODA AUTO pochłonęła 5,7 miliona euro, a suma inwestycji w dział rozwoju skrzyń biegów przekroczyła już osiem milionów euro. Działania te dowodzą ważnej pozycji ŠKODA AUTO w Grupie Volkswagen jako ośrodka rozwoju i produkcji kluczowych komponentów samochodowych. Przypomnijmy, że w 2017 roku marka wyprodukowała 1,16 miliona skrzyń biegów.

„Wraz z rozbudową centrum rozwoju silników, w ramach którego operuje dział rozwoju skrzyń biegów, ŠKODA AUTO posiada teraz jeszcze większe zdolności technologiczne i przejmuje jeszcze więcej obowiązków w ramach prac badawczo-rozwojowych wewnątrz Grupy Volkswagen” – powiedział Christian Strube, Członek Zarządu ŠKODA AUTO ds. Rozwoju Technicznego. „Przy pracach w naszym rozbudowanym centrum wykorzystujemy najnowocześniejsze dostępne technologie” – dodał Strube. Członek Zarządu ŠKODA AUTO otworzył nową część zakładów wraz z dr Martinem Hrdličką, Dyrektorem Działu Rozwoju Podwozi i Układów Napędowych.

Dwa nowe stanowiska testowania skrzyń biegów przyjmują na siebie bardzo złożone i wymagające zadania rozwojowe. Pierwsze z nich jest wykorzystywane jako narzędzie do analizy akustycznej i do testowania żywotności skrzyń. Drugie z nich bada żywotność kompletnego układu napędowego. Wyniki prac z obu stanowisk wykorzystywane są przy rozwoju nowych podzespołów oraz kontroli jakości tych przeznaczonych już do produkcji.

ŠKODA AUTO otworzyło swoje nowoczesne centrum rozwoju silników w Mladá Boleslav we wrześniu 2014 roku, osiągając w ten sposób nowy poziom kompetencji badawczo-rozwojowych. Wraz z Grupą Volkswagen producent zainwestował w sumie w rozwój techniczny 53 miliony euro. Decyzja o pogłębieniu specjalizacji w opracowywaniu skrzyń biegów i przeznaczeniu na ten cel kolejnych 5,7 miliona euro, została podjęta w roku 2015.

ŠKODA AUTO dostarcza w tej chwili dla Grupy Volkswagen trzy typy skrzyń biegów. Skrzynie MQ100/SQ100 i MQ200 wytwarzane są w zakładach produkcyjnych marki w Mladá Boleslav, model DQ200 w fabryce w Vrchlabí. Łącznie producent wytwarza dziennie około 4880 skrzyń biegów.

Źródło: www.mototarget.pl