Samochody elektryczne. Czas oczekiwania i dostępność modeli na polskim rynku

Oferta dostępnych w Polsce nowych samochodów osobowych z napędem elektrycznym stale się powiększa. Można kupić „elektryki” o różnej mocy, pojemności baterii czy stylistyce nadwozia. W wielu przypadkach zakup wymarzonego auta bywa jednak utrudniony, a klient powinien zachować zimną krew i uzbroić się w cierpliwość.

 

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące dostępności i czasu oczekiwania na odbiór wybranych modeli z napędem elektrycznym. Jak widać, sytuacja różni się nie tylko w zależności od danej marki, ale również od konfiguracji pojazdu. Należy też pamiętać, że przygotowane przez nas zestawienie już wkrótce może okazać się nieaktualne. Klienci gotowi na zakup „elektryka” zrobią najlepiej, jeśli zasięgną języka bezpośrednio u dealera, który udzieli szczegółowych informacji oraz odpowie na ewentualne pytania.

Audi

Pytany o dostępność modelu Audi Q4 e-tron przedstawiciel niemieckiej marki poinformował nas, że czas oczekiwania jest uzależniony od konkrentej specyfikacji. Orientacyjny przedział czasowy wynosi jednak około 6-12 miesięcy.

Cupra

Odpowiedź generalnego importera: „Obecnie mamy model Cupra Born dostępny od ręki w wybranych konfiguracjach, a na wersje zamówione do produkcji będzie się czekać od 3 do 6 miesięcy w zależności od specyfikacji. Należy jednak pamiętać, że sytuacja na rynku dostawców komponentów bardzo dynamicznie się zmienia, co może mieć wpływ na deklarowane przez nas terminy produkcji”.

Ford

Pewna pula egzemplarzy modelu Ford Mustang Mach-E jest aktualnie dostępna z dealerskich zapasów magazynowych. Na odbiór samochodu do produkcji trzeba liczyć się z czasem oczekiwania około 7 miesięcy.

Honda

Aktualnie model Honda e nie jest dostępny do zamawiania na polskim rynku.

Hyundai

Na model Hyundai Kona EV polscy dealerzy nie przyjmują aktualnie zamówień do produkcji. „Wynika to z faktu, że wyczerpana została pula produkcyjna Kony Electric MY23, przeznaczona dla polskiego rynku. Czekamy na informację, kiedy dostępna będzie dla nas pula samochodów MY24. Jednocześnie chciałbym poinformować, że samochody z puli MY23 znajdują się u naszych dealerów oraz będą produkowane i dostarczane w kolejnych miesiącach – zapewnienie tej treści otrzymaliśmy od generalnego importera.

KIA

W przypadku modelu Kia EV6 orientacyjny czas oczekiwania na odbiór samochodu zamówionego do produkcji wynosi około 12 miesięcy. Wybrane specyfikacje są jednak dostępne wcześniej.

Mazda

Od generalnego importera otrzymaliśmy informację następującej treści: „W chwili obecnej klienci mogą zamawiać Mazda MX-30 już z rocznika 2023 z produkcji styczniowej, z terminem odbioru w kwietniu oraz gwarancją utrzymania obecnej ceny”.

Mercedes

Przedstawiciel generalnego importera poinformował nas, że na polskim rynku egzemplarze modelu Mercedes EQC obecnie dostępne są „od ręki”.

Opel

Spodziewany termin realizacji zamówień do produkcji składanych obecnie na Opel Mokka-e jest szacowany na pierwszy kwartał 2023 roku. Samochody są również dostępne „od ręki” u autoryzowanych dealerów marki.

Nissan

Dealerzy japońskiej marki nie przyjmują aktualnie zamówień na model Nissan Ariya. Wynika to z faktu, że wyprzedały się wszystkie egzemplarze przeznaczone na ten rok, a szczegóły dotyczące oferty na rok 2023 wymagają jeszcze doprecyzowania. Generalny importer dokłada jednak starań, aby przywrócenie możliwości przyjmowania zamówień nastąpiło jak najszybciej.

Renault

Zamówiony teraz egzemplarz Renault Zoe zostanie wyprodukowany w marcu przyszłego roku, a dostawy można spodziewać się miesiąc później.

Skoda

W przypadku modelu Skoda Enyaq iV dostępność samochodów „od ręki” jest ograniczona, a czas oczekiwania na egzemplarz kierowany do produkcji wynosi orientacyjnie około 5 miesięcy. Dużo zależy jednak od zamawianego wyposażenia.

Volkswagen

Klienci zainteresowani modelem Volkswagen ID.4 mogą zamówić egzemplarz, który trafi do produkcji w kwietniu lub maju przyszłego roku. Około miesiąc trzeba czekać na dostarczenie auta z fabryki.

Volvo

Pytany przez nas przedstawiciel szwedzkiej marki potwierdza, że na auta elektryczne – w tym Volvo C40 – czeka się dłużej niż na spalinowe. Najczęściej od zamówienia do dostarczenia mija od 9-12 miesięcy.

Warto dodać, że strona internetowa AutoKatalog.pl dysponuje zakładką „Dostępne od ręki”, gdzie figuruje aktualnie lista 141 ofert samochodów nowych, które klienci mogą kupić z krótkim terminem odbioru. Są to pojazdy z gamy różnych marek i segmentów. Informacje zawarte w sekcji można sortować, wybierając kategorie takie jak przykładowo cena (od najtańszych do najdroższych) lub data publikacji oferty.

Źródło: www.autokatalog.pl