Rynkowa sytuacja a wyniki Volkswagena

Marka Volkswagen Samochody Osobowe od stycznia do listopada bieżącego roku sprzedała globalnie 5,34 mln pojazdów.

– Napięta sytuacja na niektórych rynkach i jej wpływ na sprzedaż marki Volkswagen Samochody Osobowe będą widoczne w całym roku, stwierdził Jürgen Stackmann, członek zarządu marki Volkswagen Samochody Osobowe odpowiedzialny za sprzedaż, marketing i after sales.

W Brazylii i Rosji ogólna sprzedaż samochodów nadal spada. – Ten trend nie ominął Volkswagena. Za to w Chinach ponownie wzrosła sprzedaż marki, dodaje Stackmann. Wg niego, w skali całego roku będzie widoczny trend spadkowy: – Skumulowana sprzedaż jest dziś o 4,5% mniejsza niż przed rokiem. Biorąc pod uwagę aktualną trudną sytuację w jakiej znajduje się marka, nie zakładam aby udało nam się nadrobić ten wynik w ciągu pozostałych dni.

W zeszłym roku spółka VW Samochody Osobowe sprzedała na całym świecie 6,12 mln pojazdów.

Na największym pojedynczym rynku, w Chinach, marka VW Samochody Osobowe znacznie zwiększyła sprzedaż w listopadzie – o 8,6%. W całym regionie Azji-Pacyfiku od stycznia sprzedano 2,58 mln aut.
Sprzedaż samochodów marki w regionie Europy Zachodniej wzrosła w listopadzie łącznie o 2,4%. Wzrost był widoczny w Niemczech, we Włoszech i w Hiszpanii. Na ogólny bilans sprzedaży w Europie Środkowej i Wschodniej wielki wpływ ma natomiast Rosja, a tam rynek wciąż się zmniejsza.
W regionie Ameryki Północnej wpływ na łączny wynik miał w głównej mierze spadek sprzedaży w USA. W Stanach Zjednoczonych Volkswagen sprzedał w listopadzie o 1/4 samochodów mniej – głównie z powodu wstrzymania sprzedaży modeli z silnikami Diesla. Trudna sytuacja gospodarcza w Brazylii wpływa z kolei na region Ameryki Południowej: od stycznia do listopada włącznie wydano tam 431 100 samochodów, z tego 314 800 w samej Brazylii.

W Polsce, od stycznia do listopada 2015 r., liczba rejestracji osobowych modeli VW zwiększyła się o ponad 11% w porównaniu z liczbą rejestracji w analogicznym okresie ub.roku i na koniec miesiąca wyniosła 31 182 samochody. W porównaniu z listopadem ’14 liczba rejestracji nowych osobowych Volkswagenów w ub.miesiącu zwiększyła się o 40,51%. Do najchętniej kupowanych Volkswagenów w 2015 r. niezmiennie należą Golf (10 275 zarejestrowanych aut) oraz Passat (6 982).
W sprawie diesli Stackmann zauważył: – Koncern Volkswagen przekazał Federalnemu Urzędowi ds. Ruchu Drogowego (KBA) propozycje konkretnych środków technicznych dotyczących silników EA 189. Po dokładnym przeanalizowaniu Urząd zaaprobował te środki. Marka Volkswagen znajduje się w tej chwili w fazie organizowania oraz przygotowań do wdrożenia rozwiązań technicznych.
Wdrażanie rozwiązań technicznych ma rozpocząć się w styczniu i prawdopodobnie potrwa przez cały 2016 r.

źródło: VW

AUTOR:  WNP.PL (AG)