Rosjanie ograniczają zakupy nowych aut…

Skończył się motoryzacyjny boom w Rosji. W zeszłym roku sprzedaż nowych aut w Rosji spadła, a w tym roku eksperci przewidują dalszy odpływ kierowców z salonów sprzedaży.

W 2013 r. Rosjanie kupili 2,78 mln samochodów osobowych i lekkich dostawczych, o 5,5 proc. mniej niż rok wcześniej – poinformowało Stowarzyszenie Europejskiego Biznesu (AEB) skupiające przedstawicielstwa koncernów samochodowych. Zdaniem AEB w tym roku motoryzacyjny rynek Rosji skurczy się jeszcze o 1,6 proc., do 2,73 mln sztuk.

To jednak optymistyczna prognoza. Na początku 2013 r. AEB przewidywało stabilizację rynku motoryzacyjnego w Rosji, a nawet wzrost sprzedaży do 3,1 mln sztuk.

To koniec boomu motoryzacyjnego w Rosji. Do 2012 r. sprzedaż nowych aut w tym kraju co roku rosła w dwucyfrowym tempie. W ten sposób Rosjanie częściowo nadrabiali zaciskanie pasa w kryzysowym 2009 r., kiedy ich motoryzacyjny rynek skurczył się o połowę.

Aby zatrzymać ten kryzys, władze Rosji wprowadziły horrendalnie wysokie cła na auta z importu, przede wszystkim używane. A ponadto przyznały kilka miliardów dol. ratunkowych kredytów swoim koncernom motoryzacyjnym i wprowadziły dotacje na zakup nowych aut dla kierowców oddających na złom stare pojazdy.

Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.biz, qub

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,15287589,Rosjanie_ograniczaja_zakupy_nowych_aut.html