Rok rekordów: SEAT z najwyższym zyskiem operacyjnym w historii

Ubiegły rok był dla SEAT-a najlepszym w historii marki. Hiszpański producent samochodów odnotował zysk operacyjny na poziomie 254 mln euro, co stanowi wzrost o 33,4% w porównaniu z rokiem 2017 (191 mln euro). Jednocześnie obroty koncernu wzrosły o 3,1% do 10,202 mld euro (9,892 mld euro w roku 2017).

Rekord sprzedanych samochodów

Na zysk operacyjny SEAT-a wpłynął rekordowy wynik sprzedaży osiągnięty w 2018 roku, a także komercjalizacja modeli, które wypracowują wyższą marżę. W 2018 roku SEAT sprzedał 517 600 pojazdów, czyli o 10,5% więcej niż w roku poprzednim.

− Rok 2018 należał zdecydowanie do nas. Sytuacja finansowa firmy nigdy nie była tak korzystna, a wyniki sprzedaży odzwierciedlają zaufanie, jakim obdarzyli nas Klienci. Wprowadzenie modelu Tarraco zakończyło pierwszy etap dynamicznego rozwoju naszego portfolio. Wkrótce rozpoczniemy drugą fazę, w której SEAT ma stać się głównym graczem w dziedzinie elektryfikacji, łączności i współdzielonej mobilności. Jednocześnie wiem, że jesteśmy gotowi na wyzwania związane z nowymi restrykcjami dot. emisji spalin oraz ogólną sytuacją makroekonomiczną na świecie. − powiedział Luca de Meo, Prezes SEAT-a.

Model, od którego wszystko się zaczęło

Wprowadzenie na rynek w 2017 roku SEAT-a Arona rozbudziło zainteresowanie marką. W pierwszym pełnym roku sprzedaży model ten znalazł blisko 100 000 swoich nabywców. Dzięki temu nowy crossover stał się trzecim najlepiej sprzedającym się modelem SEAT-a. Arona z powodzeniem dołączyła do Ibizy, Leona i modelu Ateca jako jeden z czterech filarów marki i przyczyniła się do wypracowania rekordowych wyników sprzedaży w takich krajach jak: Niemcy, Wielka Brytania, Austria, Szwajcaria czy Maroko. Dwucyfrowy wzrost sprzedaży Arony utrzymał się na początku 2019 roku, a liczba dostarczonych samochodów wyniosła 88 900 szt. – o 12,8% więcej niż w tym samym okresie zeszłego roku.

Rekord wyprodukowanych samochodów

Kolejnym pobitym przez SEAT-a historycznym rekordem w 2018 roku była liczba wyprodukowanych samochodów. Dostarczając na rynek 528 300 pojazdów, firma przekroczyła wynik z 2017 roku o 10,2%. Samochody SEAT-a powstają w europejskich fabrykach w Martorell (Hiszpania), Kvasinach i Mladzie Boleslav (Czechy), Palmeli (Portugalia), Bratysławie (Słowacja), a także w Wolfsburgu (Niemcy), gdzie rozpoczęła się produkcja nowego SEAT-a Tarraco.

Źródło: www.mototarget.pl