Renault – Nissan – Mitsubishi tworzy fundusz kapitału wysokiego ryzyka

Carlos Ghosn, prezes Aliansu Renault-Nissan-Mitsubishi: „Nasze podejście do otwartych innowacji stworzy pewne ramy do pracy dla przedsiębiorców i start-upów, którzy będą mogli wykorzystać efekt skali i światowego zasięgu Aliansu.”

Renault-Nissan-Mitsubishi zapowiada utworzenie Alliance Ventures, funduszu kapitałowego podwyższonego ryzyka, który ma w ciągu najbliższych pięciu lat zainwestować miliard dolarów w rozwijanie otwartych innowacji.
W pierwszym roku fundusz planuje zainwestowanie 200 milionów dolarów w start-upy z sektora otwartych innowacji i nowych form mobilności: pojazdy elektryczne, systemy bezzałogowego kierowania pojazdami, usługi online, sztuczna inteligencja. Dzięki planowanym na każdy rok kwotom inwestycji Alliance Ventures do końca 2022 roku stanie się głównym funduszem kapitałowym podwyższonego ryzyka w branży motoryzacyjnej.

Pierwszy projekt
Alliance Ventures będzie inwestować w start-upy mogące wnieść do sojuszu innowacyjne technologie, umożliwiające rozwijanie nowych rodzajów działalności, z zagwarantowaniem sprawiedliwego zwrotu z inwestycji. Fundusz przewiduje inwestowanie na każdym etapie rozwoju start-upu, działając w charakterze inkubatora dla nowych przedsiębiorców z sektora motoryzacyjnego lub ułatwiając nawiązywanie nowych relacji partnerskich.
Pierwsza operacja przeprowadzona przez Alliance Ventures to inwestycja w Ionic Materials, obiecujące amerykańskie przedsiębiorstwo, które tworzy materiały nowego typu baterii bez kobaltu. Zakup ten zbiegł się z wdrożeniem porozumienia o współpracy badawczo rozwojowej, zawartego pomiędzy Ionic Materials i Aliansem. Zlokalizowana w Massachusetts firma Ionic Materials tworzy innowacyjne, stałe elektrolity polimerowe do wielu zastosowań, w tym także motoryzacyjnych, zdolne zwiększyć sprawność i wydajność ekonomiczną baterii o wysokiej gęstości energetycznej.

Cel inicjatywy
Alliance Ventures będzie kierowany przez François Dossę, który ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie w dziedzinie bankowych usług inwestycyjnych oraz sześcioletnie doświadczenie w ramach Aliansu. Piastował on ostatnio stanowisko prezesa Nissan Brazylia. Zespół Alliance Ventures składał się będzie z ekspertów Renault, Nissan i Mitsubishi odpowiedzialnych za wyszukiwanie obiecujących rozwojowo projektów.
Inicjatywa ta wzmacnia strategię Aliansu w zakresie wyszukiwania uzupełniających źródeł dochodów oraz ograniczania lub unikania kosztów w dziedzinach takich jak samochody elektryczne, systemy do pojazdów bezzałogowych i systemy współpracujące w sieci. W ramach planu strategicznego Renault-Nissan-Mitsubishi przedstawi 12 nowych w 100% elektrycznych modeli, na bazie wspólnych platform i komponentów, wprowadzi na rynek 40 nowych pojazdów wyposażonych w system jazdy autonomicznej, a także usługi w zakresie mobilności na żądanie z wykorzystaniem zautomatyzowanych samochodów.

Alliance Ventures będzie współpracować z już istniejącymi zespołami badaczy i inżynierów w celu określenia dziedzin innowacji oraz docelowych rynków inwestycyjnych. Zatrudnieni zostaną eksperci z zakresu inwestycji kapitałowych podwyższonego ryzyka w celu utworzenia platformy w strategicznych lokalizacjach: w Dolinie Krzemowej, Paryżu, Jokohamie oraz Pekinie – w pobliżu ośrodków technologicznych i badawczych członków Aliansu, na obszarach o dużym potencjale innowacyjnym.
Nowa jednostka finansowana będzie wspólnie przez Renault (40%), Nissan (40%) i Mitsubishi Motors (20%). Decyzje inwestycyjne podejmowane będą przez dedykowany komitet inwestycyjny, który będzie także monitorował ich wykonanie.

Źródło: www.autoranking.pl