Renault i Nissan jako pierwsi producenci samochodów będą współpracować z firmą Waymo we Francji i w Japonii nad usługami mobilności bez kierowcy

Groupe Renault, Nissan Motor Co. i Waymo – liderzy w swoich dziedzinach – zawarli na okres wstępny umowę na wyłączność w celu zbadania wszystkich aspektów związanych z usługami umożliwiającymi przewóz pasażerów i realizację dostaw we Francji i w Japonii za pomocą pojazdów bez kierowcy.

Umowa służy konsolidacji atutów każdej z firm, a także poszerzaniu wiedzy i doświadczenia poprzez ocenę możliwości rynkowych oraz wspólne badanie kwestii handlowych, prawnych i regulacyjnych związanych z oferowaniem usługi transportu bez kierowcy w obu krajach. Sojusz Renault-Nissan-Mitsubishi, z globalną obecnością i portfolio obejmującym wszystkie segmenty samochodów osobowych i lekkich pojazdów użytkowych, jest wyjątkowo odpowiednim partnerem we wspólnym przedsięwzięciu z Weymo – firmą zajmującą się technologiami jazdy autonomicznej, której samochody przejechały już ponad 10 milionów mil po drogach publicznych, gromadząc dane dla „najbardziej doświadczonego kierowcy na świecie”.

Umowa stanowi pierwszy etap długofalowego programu rozwoju rentownych usług mobilności bez kierowcy. Pierwsze analizy będą prowadzone we Francji i w Japonii, gdzie znajdują się centrale odpowiednio Groupe Renault i Nissana. W przyszłości program może zostać rozszerzony na inne rynki, w tym Chiny.

Na potrzeby procesu badawczego Groupe Renault i Nissan utworzą powiązane z Sojuszem spółki joint-venture we Francji i w Japonii, odpowiedzialne za usługi mobilności bez kierowcy.

John Krafcik, dyrektor generalny, Waymo:

„To idealna okazja dla Waymo, aby dzięki współpracy z innowacyjnym partnerem przejść do globalnego etapu rozwijania technologii autonomicznej jazdy. Dzięki międzynarodowemu zasięgowi oraz skali Sojuszu nasz Waymo Driver będzie mógł zaoferować przełomowe rozwiązania w zakresie mobilności, pozwalające na bezpieczną obsługę pasażerów i dostaw we Francji, w Japonii i w innych krajach”.

Thierry Bolloré, dyrektor generalny, Groupe Renault:

„Przyszłą historię mobilności będziemy pisać razem. Współpraca Sojuszu i Waymo, liderów w swoich branżach, otwiera nowe perspektywy dla usług mobilności bez kierowcy. Jesteśmy przekonani, że przyspieszy ona realizację naszego zobowiązania do dostarczenia nowych, współdzielonych usług w zakresie mobilności i przysporzy korzyści motoryzacyjnym ekosystemom, plasując nas w czołówce nowy segmentów usług mobilności bez kierowcy na naszych największych strategicznych rynkach”.

Hiroto Saikawa, prezes i dyrektor generalny Nissan Motor Co., Ltd.:

„Kontynuując realizację średniookresowego planu Nissan M.O.V.E. to 2022, nasza firma ewoluuje i dostosowuje się do zmieniających się zachowań konsumentów. Dlatego też Nissan chce jak najszybciej zacząć dostarczać usługi mobilności bez kierowcy. Nasze doświadczenie w globalnej branży motoryzacyjnej oraz we współpracy w ramach strategicznych partnerstw pozwoli nam wykorzystać szanse rozwoju naszego portfolio oraz stworzyć nową wartość dla klientów wspólnie z Waymo – uznanym liderem w swojej dziedzinie”.

Waymo

Misją firmy Waymo jest zapewnienie bezpieczeństwa i łatwości korzystania z technologii jazdy autonomicznej w transporcie osób i towarów. Od czasu powstania jako Google Self-Driving Car Project w 2009 r. Waymo koncentruje się na doskonaleniu transportu dla wszystkich ludzi, starając się zbudować „najbardziej doświadczonego kierowcę na świecie”. Dotychczas pojazdy Waymo przejechały w trybie autonomicznym ponad 10 milionów mil po drogach publicznych w 25 miastach USA oraz pokonały ponad 7 miliardów mil w testach symulacyjnych. Więcej informacji: www.waymo.com.

Źródło: www.mototarget.pl