PRAWO O RUCH DROGOWYM: ODBLASKI OBOWIĄZKOWE!

Od 31 sierpnia każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu drogą poza obszarem zabudowanym, będzie miał obowiązek używania elementów odblaskowych.

Tego dnia wchodzi w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski. InterRisk od kilkunastu lat organizuje akcje promujące bezpieczeństwo dzieci i dorosłych na drodze.

Co roku rozdaje tysiące odblasków najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego w całej Polsce. Według policji osoba, która nie ma elementów odblaskowych staje się widoczna dopiero z odległości 20 metrów. To za krótki czas w wielu wypadkach na reakcję. Droga hamowania samochodu osobowego przy średniej prędkości wynosi bowiem 40 metrów. Człowiek noszący odblaski jest widoczny już z odległości 150-300 metrów.

– W Polsce rocznie na drogach śmierć ponosi około 6 tysięcy ludzi, 70 tysięcy zostaje poszkodowanych, a ponad połowa to piesi i rowerzyści. Około 50 procent wypadków zdarza się w porze wieczornej i nocnej. Noszenie odblasków może zapobiec wielu wypadkom, nie tylko z udziałem dzieci, ale też i dorosłych. Stąd nasze starania od wielu lat, żeby nie tylko ubezpieczać, ale także zabezpieczać Klientów, szczególnie tych najmłodszych – mówi Katarzyna Rudzka, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Zdrowotnych i Osobowych.

Do tej pory obowiązek noszenia odblasków miały jedynie dzieci do 15. roku życia, od niedzieli pieszy może poruszać się bez elementów odblaskowych po zmierzchu jedynie drogą przeznaczoną wyłącznie dla niego lub po chodniku, bądź w strefie zamieszkania.

Nie trzeba nosić kamizelek odblaskowych, wystarczą drobne elementy: opaska, brelok, worek na obuwie, naszywki na kurtce, które często bywają nazywane „gadżetami życia”, by być widocznym i bezpiecznym na drodze.