Polaris zbudował halę, produkcja ruszy latem

Zakończyła się budowa hali firmy Polaris Polska w Opolu, która będzie produkować m.in. quady. Testowa produkcja ruszy na przełomie lipca i sierpnia, seryjna na przełomie sierpnia i września. Rocznie z taśm montażowych w Opolu ma zjeżdżać ok. 25 tys. pojazdów.

Budowa hali amerykańskiego Polarisa przy ul. Wspólnej w Opolu rozpoczęła się we wrześniu ub. roku. Zakład powstał na terenie opolskiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Inwestycja warta jest 100 mln zł.

Dyrektor operacyjny Polaris Polska Bogusław Dawiec powiedział, że w zbudowanej hali o powierzchni ponad 30 tys. metrów kw. jest miejsce na spawalnię, lakiernię, a także na linie produkcyjne i montażowe z robotami przemysłowymi. Będą w niej produkowane trzy rodzaje pojazdówoff-roadowych: popularne quady, pojazdy wieloosobowe typu Ranger i rekreacyjno-sportowe RZR.

Polaris zakończył też rekrutację kadrykierowniczej. Amerykański inwestor ma już zespół inżynierów, logistyków i kontrolerów jakości. Obecnie trwa nabór pracowników fizycznych. Według zapowiedzi do połowy roku zatrudnienie w Polarisie znajdzie 350 osób. Potem, jeśli będą zamówienia, nawet 500 osób. Dawiec podał, że produkowane w Opolu pojazdy mają trafiać do odbiorców w Europie, w Azji, Afryce, na Bliskim Wschodzie, a nawet Australii.

Firma Polaris Polska należy do amerykańskiej grupy Polaris Industries, która powstała w 1954 r. w Minnesocie. Obecnie zatrudnia 4,5 tys. pracowników i jest notowana na amerykańskiej giełdzie. Koncern ma fabryki w USA, Francji i Meksyku i Indiach.

Polaris Polska w Opolu to pierwsza europejska siedziba amerykańskiej firmy. Zakład w Opolu jest inwestycją typu „greenfield”, co oznacza, że powstaje od początku, na zielonym polu. Fabryka zainwestowała na 12-hektarowej działce. Według wiceprezydenta Opola Krzysztofa Kawałki wokół Polarisa lokują się też firmy, które liczą na współpracę z inwestorem. Kawałko zaznaczył, że tak dużainwestycja z pewnością zmieni mapę rynku pracy w mieście i okolicy. Dodał, że bezrobocie w Opolu wynosi obecnie ok. 6,7 proc.

Według amerykańskiego inwestora o wyborze Opola na miejsce inwestycji zdecydowało to, że dysponuje ono bardzo dobrą kadrą techniczną, istnieje możliwość korzystania z osiągnięć nauki i wsparcia Politechniki Opolskiej oraz wsparcia ze strony lokalnych instytucji.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna (WSSE) w Opolu, gdzie zainwestował Polaris, ma jeszcze 50 ha wolnych terenów inwestycyjnych. Ulokowało się tam siedem firm, m.in. Pasta Food Company (produkuje mrożone dania), HFG Polska (wytwarza elementy stalowe dla przemysłu petrochemicznego i energetycznego) czy IFM Ecolink (produkuje elementy automatyki przemysłowej). W sumie WSSE obejmuje ponad 2200 ha, z czego dostępnych jest ponad 860 ha w czterech województwach: dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim i lubuskim.

Źródło: PAP