Polacy ograniczają zakup nowych aut

W marcu Polacy zarejestrowali 25 tys. 147 nowych samochodów osobowych i aut z kratką, o 14 proc. mniej niż przed rokiem – poinformowała w środę ekspercka firma Samar.

W pierwszych dwóch miesiącach 2013 r. Polacy rejestrowali więcej nowych aut niż przed rokiem, ale już wtedy Samar ostrzegał, że to może być efemeryczny wzrost związany z wyprzedażą samochodów z poprzedniego rocznika.

Te ostrzeżenia ziściły się już w marcu, kiedy pierwszy raz w tym roku rejestracje nowych aut były mniejsze niż przed rokiem. Załamanie rynku w zeszłym miesiącu odbiło się na wynikach za cały pierwszy kwartał. W tym okresie Polacy zarejestrowali w sumie o 2,4 proc. mniej niż przed rokiem.

Skurczył się nawet rynek aut luksusowych, których sprzedaż w ostatnich miesiącach rosła, choć sprzedaż aut popularnych malała. Ale w zeszłym miesiącu także polscy bogacze zaczęli oszczędzać i rejestracje nowych aut klasy premium były o 11 proc. mniejsze niż przed rokiem.

„Liczba aut oferowanych w wyprzedaży jest coraz mniejsza, a oferta coraz mniej interesująca. Wydaje się, że promocyjna sprzedaż egzemplarzy z ubiegłorocznej produkcji w niewielkim stopniu ukształtowała wyniki w marcu. Dodatkowo z gospodarki napływają coraz gorsze informacje, co na pewno wywiera negatywny wpływ na potencjalnych klientów” – skomentował Samar sytuację na rynku.

Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.biz