Plan na bezpieczną flotę

Stale doskonalimy kwalifikacje zawodowe pracowników, ale czy mamy świadomość, że częścią ich pracy, szczególnie handlowców, jest czas spędzany za kierownicą? W ciągu dnia są to godziny, w ciągu roku tygodnie. Według statystyk aż 40 % wypadków zdarza się podczas wykonywania obowiązków służbowych, w drodze do pracy lub w czasie powrotu do domu. Nie zawsze można ich uniknąć, ale pracodawcy mogą zrobić wiele aby pomóc pracownikom obniżyć ryzyko udziału w kolizji. LeasePlan bierze na siebie odpowiedzialność za znacznie więcej, niż tylko zapewnienie pracownikom bezpiecznego pojazdu. Właśnie dlatego proponuje SafePlan, czyli program mający na celu udoskonalenie techniki jazdy i opanowanie bezpiecznego stylu jazdy dostosowanego do różnych sytuacji i zagrożeń.

LeasePlan Polska wprowadził do swojej oferty nową usługę dedykowaną użytkownikom aut służbowych – SafePlan. To kompleksowe rozwiązanie obejmuje program szkoleniowy, który został przygotowany bezpośrednio na potrzeby użytkowników. Program pomaga zrozumieć, że zmiana zachowań podczas jazdy pojazdem jest niezbędna dla ich bezpieczeństwa. Świadomy kierowca to bezpieczny kierowca!

 

Nauka bezpiecznej i optymalnej jazdy jest bardzo istotna, szczególnie w odniesieniu do statystyk, według których każdego roku na świecie w wypadkach samochodowych ginie ok. 1,3 mln ludzi a ponad 50 mln zostaje rannych. Co więcej, według badań czynnik ludzki przyczynia się do powstawania ponad 90% zdarzeń drogowych. Czynniki behawioralne, które najczęściej przyczyniają się do powstawania kolizji to: zmęczenie, za duża prędkość, presja czasu, czynniki rozpraszające oraz rozmowy telefoniczne. Wiele z tych złych nawyków można wyeliminować z codziennej jazdy, zwiększając tym samym bezpieczeństwo swoje a także innych użytkowników ruchu. Dzięki szczegółowej analizie i eliminacji konkretnych zachowań występujących u danego kierowcy, można zapobiec uniknięciu nawet do 70% potencjalnych kolizji czy wypadków spowodowanych przez innych użytkowników. Dodatkowo bezpieczna i optymalna jazda to w konsekwencji również wymierne oszczędności, które może wygenerować flota.

SafePlan ma na celu wspierać naszych Klientów również w procesie ograniczania liczby szkód komunikacyjnych i powiązanych z nimi kosztów głównie poprzez zachęcanie Użytkowników do bardziej odpowiedzialnego zachowania na drodze poprzez umożliwianie im dalszego rozwoju ich umiejętności prowadzenia samochodu. Przy okazji, LeasePlan może również wesprzeć Klientów w zakresie optymalizacji poszczególnych obszarów ich polityki flotowej, powiązanych z bezpieczeństwem i sposobem eksploatacji aut. Zależy nam na tym, aby poprzez zaangażowanie pracowników – użytkowników floty, wpłynąć na ich zachowanie za kierownicą.

SafePlan składa się z kilku elementów. Najbardziej kluczowa jest część praktyczna natomiast zanim do niej przystąpimy, na wstępie wykonywana jest analiza problemu – profil ryzyka behawioralnego i sytuacyjnego występującego u danego kierowcy. Każdy użytkownik zgłoszony do projektu wypełnia formularz składający się z kilkunastu pytań dotyczących m.in. stylu jazdy, okoliczności w jakich prowadzi pojazd oraz najczęstszych problemów, czy odczuć podczas jazdy. Kolejny krok to dopasowanie systemu szkolenia praktycznego do konkretnej osoby tak, aby oddziaływał on bezpośrednio na problemy, z którymi w danej chwili zmaga się użytkownik. Program jest przeprowadzany przez doświadczonych i odpowiednio przeszkolonych instruktorów doskonalenia techniki jazdy. Warto podkreślić, że nie jest to kurs doszkalający, a próba bezpośredniej motywacji do zmiany stylu jazdy i zachowania na drodze. Część praktyczna może również zostać uzupełniona o sesję z psychologiem transportu, który podczas dyskusji ma okazję zapoznać się z obawami, czy problemami kierowców. Dodatkowo po skończonym szkoleniu, użytkownik ma do dyspozycji także e-learning. Moduły e-learningu zostały zaprojektowane w taki sposób, aby utrwalać wiedzę zdobytą przez użytkowników podczas szkolenia praktycznego i pomóc w szlifowaniu umiejętności prowadzenia samochodu.

SafePlan to rozwiązanie, które przede wszystkim oddziałuje na świadomość i styl jazdy danego użytkownika, a co za tym idzie zwiększa jego bezpieczeństwo na drodze. Bezpieczna jazda użytkowników to również ogromna korzyść dla fleet managerów. Wykwalifikowani eksperci pokazują jak drobnymi krokami można przyczynić się do ograniczenia nadmiernej eksploatacji pojazdów, dbając tym samym o mniejsze zużycie paliwa oraz ograniczanie kosztów napraw i wymiany części.

SafePlan to program przynoszący obopólne korzyści. Dla użytkowników/pracowników udział w programie jest niewątpliwie  dodatkowym benefitem, rozwijającym umiejętność prowadzenia samochodu i budującym świadomość bezpiecznej jazdy. Z kolei dla zarządców flot, oprócz wspomnianych potencjalnych oszczędności eksploatacyjnych i bezpieczeństwa pracowników, jest to również okazja do rozwinięcia poczucia odpowiedzialności użytkownika za pojazd służbowy.