Pininfarina w rękach Hindusów

W świecie motoryzacyjnym zaczynają zachodzić zmiany, których niestety nie da się już odwrócić. MINI i Rolls Royce należą do Niemców, Jeep do Włochów, a Pininfarina właśnie została kupiona przez Mahindra Group. Transakcja opiewa na 28 milionów dolarów.

Szczegóły dotyczące transakcji zakupu większościowego pakietu akcji Pininfariny przez Mahindra Group były ustalane od kilku miesięcy. Teraz ostatecznie udało się podpisać umowę kończącą proces sprzedaży. Hindusi za włoską legendę musieli zapłacić 28 milionów dolarów w gotówce.

Pieniądze wyłożone na zakup pakietu nieco ponad 76 procent akcji Pininfariny są jednak dopiero początkiem wydatków. Mahindra Group musiała zagwarantować wierzycielom spłatę na kwotę 125 milionów dolarów, a dodatkowo zapowiedziała inwestycję szacowaną na około 20 milionów dolarów. Co więcej, Hindusi cały czas są zainteresowani zakupem pakietu pozostałych niemalże 24 procent akcji.

Pininfarina jest jedną z najważniejszych gwiazd na firmamencie włoskiejmotoryzacji. W trakcie 85 lat istnienia studio projektowe stworzyło karoserię ponad 1000 modeli. Designerzy zatrudniani przez firmę pracowali dla takich legend jak Ferrari, Fiat, Lancia, Maserati czy Alfa Romeo.

Źródło: Onet