Pilkington zakończył budowę w Chmielowie

Japoński NSG Group zakończył wielką inwestycję w Chmielowie. Budowa fabryki pochłonęła niemal 0,5 mld zł. Zakład umożliwi rocznie produkcję 12 mln szyb samochodowych marki Pilkington i da 1 500 dodatkowych miejsc pracy.

12 października 2015 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowej części zakładu produkcji szyb samochodowych Pilkington Automotive Poland w Chmielowie, w gminie Nowa Dęba, koło Tarnobrzega. Zakończyło to jedną z najważniejszych inwestycji NSG Group, japońskiego producenta szkła dla budownictwa i motoryzacji, oraz jedną z największych inwestycji zagranicznych ostatnich lat w  Polsce.

Wybudowana w ciągu 4 lat fabryka to drugi, obok Sandomierza, zakład produkcyjny Pilkington Automotive Poland, w którym powstają szyby przeznaczone dla największych producentów samochodów na świecie, takich jak Jaguar, Land Rover, Ford, Volkswagen, Fiat czy Honda. Zakład produkuje również szyby do samochodów ciężarowych: MAN, DAF, Mercedes i Volvo. Oficjalne zakończenie wartej 0,5 mld zł inwestycji połączono ze zwiedzaniem nowej części zakładu, wyposażonego w  innowacyjne rozwiązania.

– Projekt inwestycyjny, będący strategicznym działaniem międzynarodowym NSG Group, obejmował budowę obiektu, a także implementację najnowszych technologii produkcyjnych – prekursorskich na skalę światową, mówi Ryszard Jania, prezes Pilkington Automotive Poland. – Zakończone przedsięwzięcie jest jednym z najistotniejszych wydarzeń z punktu widzenia sektora motoryzacyjnego w Polsce i kluczowym czynnikiem dalszego rozwoju gospodarczego południowo-wschodniej części naszego kraju.

Chmielowska fabryka jest obecnie najnowocześniejszym w Polsce i jednym z najnowocześniejszych zakładów tego typu na świecie. Jej łączna powierzchnia, wynosząca 90 tys. m2., została podzielona na dwie części: halę produkcyjną oraz magazynową, obok której zlokalizowano stanowiska do montażu elementów dodatkowych. Zakład wyposażono w linie technologiczne: do produkcji szyb przednich w technologii APBL LEL i do instalacji dodatkowych elementów na szybach przednich, linia BOX do produkcji szyb na rynek wtórny oraz linię do enkapsulacji. Ostatni etap inwestycji zakończyło uruchomienie linii do produkcji hartowanych szyb bocznych w  technologii 2dFB wraz z linią do instalacji dodatkowych elementów na szybach bocznych laminowanych i z powłoką hydrofobową.

Wprowadzone technologie umożliwią podwojenie dotychczasowej produkcji Pilkington Automotive w Polsce. Oba zakłady wytwarzać będą rocznie 4 miliony szyb przednich laminowanych i  8  milionów szyb bocznych i tylnich. 80% produktów trafia na rynki zagraniczne.
Nowatoskie systemy znalazły zastosowanie także w samym budynku. Zamknięty obieg wody przemysłowej, umożliwia jej powtórne wykorzystanie do mycia szyb w procesie produkcji, a  kolektory słoneczne ograniczają zużycie energii, niezbędnej do jej podgrzewania. – Najwyższy poziom technologiczny inwestycji wymagał zaangażowania międzynarodowych specjalistów, w tym zespołu inżynierów Automotive Engineering z Włoch oraz R&D z USA, Włoch i  Wielkiej Brytanii. Uruchamianie linii produkcyjnych wspierali eksperci z wielu stron świata, m.in. z  Japonii, Austrii, Niemiec, a także Meksyku i Brazylii, mówi Grzegorz Kociubowski, dyrektor zakładu w Chmielowie i projektu inwestycyjnego. – Nad realizacją przedsięwzięcia od samego początku do jego zakończenia pracował zespół ekspertów z NSG Group.
Inwestycja w budowę zakładu Pilkington Automotive Poland utworzyła łącznie 1 100 nowych miejsc pracy dla okolicznych mieszkańców Tarnobrzega, Klimontowa czy Nowej Dęby. Jak zapowiadają przedstawiciele spółki, w najbliższej przyszłości planowanych jest kolejnych 100 etatów. Niemal 300 osób znalazło zatrudnienie w obszarze serwisów współpracujących, takich jak wsparcie techniczne, logistyka wewnętrzna, sprzątanie i ochrona.

Zakład Pilkington Automotive Poland w Chmielowie zlokalizowano na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan. Projekt inwestycyjny zrealizowany został w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 4.5 „Wsparcie inwestycji o  dużym znaczeniu dla gospodarki”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Pilkington zajmuje się produkcją szkła od roku 1826. W roku 2006 firma Pilkington została przejęta przez japoński koncern NSG Group. Marka Pilkington została zachowana jako nazwa produktów Grupy przeznaczonych dla przemysłu budowlanego i motoryzacyjnego. Powiększone NSG Group jest obecnie jednym z największych światowych producentów szkła i produktów szklanych, działającym w dwóch podstawowych sektorach: motoryzacyjnym (rynek części oryginalnych i zamiennych) oraz w obszarze szkła technicznego i architektonicznego, które obejmują szkło i produkty szklane do budynków nowych i  poddawanych renowacji, szeroką gamę produktów o wartości dodanej, a także zaawansowane produkty dla technologii informatycznych i komunikacyjnych, zastosowań technicznych i energetyki słonecznej. Produkcja odbywa się w 28 krajach na  czterech kontynentach. Produkty sprzedawane są w ok. 130 krajach. W roku podatkowym zakończonym 31 marca 2015 r. sprzedaż Grupy wyniosła ok. 4,5 mld euro. Z łącznej sprzedaży, 39% zrealizowano w Europie, 25% w Japonii, 18% w Ameryce Północnej, a 18% w  pozostałych częściach świata.

źródło: NSG

AUTOR:  WNP.PL (AG)