Pierwszy na świecie samochód osobowy zasilany energią słoneczną na drogach w przyszłym roku

Empty electric vehicle parking station sign background on asphalt floor.

Holenderski start-up zaprojektował pojazd elektryczny napędzany wyłącznie energią słoneczną, a jego celem jest dostarczenie pierwszych modeli w przyszłym roku. 

Holenderski start-up Lightyear zamierza dostarczyć pierwszy na świecie komercyjny pojazd elektryczny (EV)w przyszłym roku. Pojazd będzie zasilany wyłącznie energią słoneczną. Idea pojazdów elektrycznych napędzanych przez zintegrowane ogniwa słoneczne nabiera tempa. Hyundai i Kia Motors, na przykład, rozwijają dachy słoneczne EV, a na całym świecie jest kilka wyścigów samochodów słonecznych z niekomercyjnymi prototypami.

Lightyear przenosi ten pomysł na nowy poziom, przygotowując komercyjną produkcję swojego samochodu zasilanego energią słoneczną.

Nabywcy modelu Lightyear One – który ma zasięg 400 km lub 800 km zbuforowany w baterii – mogą zarezerwować go teraz a odbiorą swój nowy samochód w przyszłym roku. Jednak eko-przyjazny samochód nie jest tani, a ceny zaczynają się od 119 000 €, bez podatków. Lightweight One, który może pomieścić pięć osób, może ładować się ze światła słonecznego, standardowego gniazdka elektrycznego lub punktu ładowania EV, lub szybkiej ładowarki EV. Może przejechać do 800 km bez światła słonecznego i posiada domowe gniazdko zasilania do ładowania telefonów lub tabletów.

Innowacyjny model będzie również w stanie dostarczyć energię słoneczną do domu.

Firma Lightyear, założona przez entuzjastów i mistrzów wyścigów samochodów słonecznych, otrzymała wsparcie od 2016 r. “Od kilku inwestorów, z których pozyskano 2,4 mln EUR w formie pożyczek zamiennych” – powiedziała firma. Firma, która również otrzymała wsparcie UE, powiedziała w kwietniu, że “pozyskała dodatkowe 2,5 miliona euro od inwestorów”

Źródło: www.onoze.pl