Pierwszy krok SCANIA GROWTH CAPITAL

Scania Growth Capital, niedawno utworzony korporacyjny fundusz inwestycyjny, zaangażował środki finansowe w przedsiębiorstwo Enersize OY. Firma dostarcza oprogramowanie optymalizujące zużycie energii w przemysłowych instalacjach sprężonego powietrza.

To pierwsza inwestycja w ramach funduszu Scania.

„Dostrzegamy olbrzymi potencjał w Enersize OY i jej zdolności do rozwoju na światowym rynku rozwiązań dla wydajnej energetycznie produkcji przemysłowej. Inwestycja wspiera wzrost Scania i przybliża nas do objęcia pozycji lidera w dostarczaniu zrównoważonych rozwiązań transportowych. Rozwiązania Enersize OY mogą przyczynić się do znacznej redukcji zużycia energii w zakładach przemysłowych oraz serwisach Scania” komentuje Daniel Wahlenberg, wiceprezes i dyrektor Corporate Management and Venture Business, Scania.

Model biznesowy

Oprogramowanie Enersize OY pozwala ograniczyć zużycie energii w przemysłowych instalacjach sprężonego powietrza aż do 30 proc. Instalacje tego typu odpowiadają za 5 proc. konsumpcji energii elektrycznej na świecie i są wykorzystywane przez 90 proc. fabryk.

Użytkownicy nie płacą za rozwiązanie dostarczone przez Enersize lecz dzielą się częścią uzyskanych dzięki niemu oszczędności. Z oprogramowania firmy korzystają już znany producent płaskich ekranów, wytwórcy pojazdów i huty stali. Główna siedziba Enersize OY znajduje się w Helsinkach w Finlandii, a biuro badawczo-rozwojowe w Lund w Szwecji.

„Cieszy nas, że fundusz Scania Growth Capital zdecydował się na inwestycję w Enersize. Scania ma duże doświadczenie w przemyśle motoryzacyjnym i produkcyjnym, dlatego okazane nam zaufanie oraz zainteresowanie naszą ofertą i modelem biznesowym dodało nam skrzydeł. Przedstawiciele przemysłu zasiadający w radzie nadzorczej wzmocnią naszą globalną sieć i wiedzę strategiczną” mówi Christian Merheim, prezes Enersize Oy.

Nowa forma inwestycji Scania

Scania Growth Capital to korporacyjny fundusz inwestycyjny, który wspiera szybko rosnące przedsiębiorstwa o strategicznym znaczeniu dla branży transportowej i motoryzacyjnej. Zgodnie z objętą strategią, w kręgu zainteresowania funduszu znajdują się przełomowe rozwiązania i modele biznesowe, które przyczyniają się do rozwoju transportu bardziej przyjaznego dla otoczenia.

Scania Growth Capital tworzy platformę, w ramach której przedsiębiorcy uzyskują dostęp do szerokiej wiedzy i doświadczenia biznesowego. Fundusz jest kierowany przez zewnętrzny zespół inwestorów o doświadczeniu w zarządzaniu korporacyjnymi funduszami typu venture i growth capital, zaznajomionymi z branżą motoryzacyjną. Funkcję dyrektora Scania Growth Capital pełni Lars-Olof Gustavsson, posiadający doświadczenie w zarządzaniu inwestycjami wysokiego ryzyka i jednocześnie kierujący zewnętrzną firmą inwestycyjną.

Każda potencjalna inwestycja w ramach Scania Growth Capital jest poddawana ocenie. Inwestycje mogą dotyczyć na przykład wsparcia firm oferujących produkty i usługi z obszaru cyfryzacji, systemów łączności, pojazdów autonomicznych, paliw odnawialnych, czy „inteligentnych fabryk”.

Przedstawiciele Scania współpracują z partnerami nad rozwojem rozwiązań związanych ze zrównoważonym systemem transportowym. Są to zarówno klienci, ośrodki naukowe, jak i firmy zajmujące się nowoczesnymi technologiami.

Nowa inicjatywa Scania jest skierowana do przedsiębiorstw z pogranicza motoryzacji o dobrych perspektywach rozwoju. Dzięki niej przedstawiciele firmy mogą na wczesnym etapie współuczestniczyć w tworzeniu rozwiązań związanych z branżą, a nienależących do głównego obszaru działalności Scania.

Źródło: truck-van.pl