Pierwsze na świecie autobusy elektryczne do poboru krwi – Solaris podpisuje umowę z RCKiK w Katowicach

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach podpisało z firmą Solaris umowę na dostarczenie dwóch mobilnych punktów poboru krwi na bazie elektrycznych Solarisów Alpino 8,9 LE. To pierwsze tego typu zamówienie na świecie, które zostanie zrealizowane do końca 2018 roku.

Oba zeroemisyjne ambulanse dla Katowic zostaną wyposażone w napęd elektryczny o mocy 160 kW i baterie o pojemności 160 kWh, które będą gwarantować sześć godzin pracy na postoju z załączonymi odbiornikami medycznymi oraz przejechanie minimum 120 kilometrów dziennie.

Wnętrze autobusów będzie zaaranżowane zgodnie z życzeniami RCKiK i zostanie przystosowane do potrzeb poboru i przechowywania krwi. Oprócz specjalnych foteli do poboru krwi, znajdą się w nim: gabinet lekarski, wyposażenie ambulatoryjne, część recepcyjna oraz niewielka część gastronomiczna. Krwiodawcy będą mogli skorzystać m.in. z ogrzewanej i klimatyzowanej przestrzeni pasażerskiej, gniazd USB zamontowanych przy fotelach i WiFi. Dodatkowo, dla komfortu osób oddających krew, w pojazdach zostaną zamontowane m.in. rolety i zewnętrzne markizy oraz oświetlenie wykonane w technologii LED.

Oprócz autobusów Solaris dostarczy również RCKiK urządzenia służące do ładowania magazynów energii.

Historia współpracy Solarisa z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa jest długa i trwa już ponad 20 lat. Pierwszy wyprodukowany w Bolechowie pojazd specjalny – ruchoma stacja pobierania krwi na bazie autokaru turystycznego – wyjechał z fabryki w 1996 roku. Następne kontrakty realizowane były w 2002 i 2009. Użyty do tego celu model Vacanza 13 otrzymał nawet wyróżnienie specjalne na Międzynarodowych Targach Komunikacji Miejskiej TRANSEXPO.

Najnowszy kontrakt jest doskonałym przykładem, jak wiele zastosowań mogą mieć pojazdy z napędem elektrycznym. To kolejne już zamówienie w Polsce na bezemisyjne autobusy potwierdza coraz większe zainteresowanie elektromobilnością w naszym kraju. Na ich korzyść przemawiają bowiem nie tylko niższe koszty eksploatacyjne czy niemal całkowita redukcja hałasu, ale także napęd nieemitujący spalin. Takie walory ekologiczne będą szczególnie istotne przy eksploatacji mobilnych punktów poboru krwi, które mają za zadanie wjeżdżać do ścisłych centrów miejscowości albo do miejsc, gdzie odbywają się festyny czy imprezy masowe.

Informacje o firmie Solaris Bus & Coach

Solaris Bus & Coach S.A. jest czołowym w Europie, polskim producentem autobusów miejskich Solaris Urbino, trolejbusów Solaris Trollino, autobusów międzymiastowych Solaris InterUrbino, autobusów specjalnych oraz tramwajów Solaris Tramino. Od momentu uruchomienia produkcji w 1996 roku firma wytworzyła blisko 15 000 pojazdów, które jeżdżą po drogach 32 krajów w ponad 600 miastach. Solaris Bus & Coach S.A. to firma rodzinna, jej założycielami i właścicielami są Solange i Krzysztof Olszewscy. Przedsiębiorstwo wprowadziło na rynek polski autobusy niskopodłogowe i w krótkim czasie zdobyło pozycję lidera w tym segmencie, utrzymując ją po dziś dzień. Firma zatrudnia 2300 osób w Polsce. Nowy Solaris Urbino electric został wybrany najlepszym autobusem w Europie w roku 2017.