Pierwsza publiczna stacja tankowania wodoru

Firma Air Liquide zbuduje pierwszą w Belgii publiczną stację tankowania wodoru w Zaventem pod Brukselą, na obszarze Centrum Badań i Rozwoju oraz Centrum Szkoleniowego Toyota Motor Europe – poinformował japoński koncern motoryzacyjny.

Toyota podkreśliła w komunikacie, że teren został bezpłatnie wydzierżawiony na 20 lat francuskiej firmie Air Liquide, która produkuje gazy przemysłowe. Stacja na wodór ma zostać oddana do użytku w połowie 2016 roku.

„Stacja powstaje w ramach europejskiego projektu SWARM i otrzymała dofinansowanie z European Fuel Cells and Hydrogen-Joint Undertaking, partnerstwa publiczno-prywatnego wspierającego wdrażanie technologii wodorowej w Europie” – podano w oświadczeniu.

W dokumencie przypomniano także, że Air Liquide do tej pory zaprojektowała i wybudowała 75 tego typu stacji na całym świecie.

„Za sprawą francuskiego przedsiębiorstwa powstaje pierwsza sieć dystrybucji wodoru w Europie, w ramach której w 2015 roku zostaną oddane do użytku stacje w Niemczech, Danii i Francji. Powstanie infrastruktury dystrybucji wodoru jest podstawowym warunkiem rozpoczęcia masowej sprzedaży samochodów na ogniwa paliwowe” – zaznacza Toyota.

Japoński producent, którego pojazd na ogniwa paliwowe Mirai debiutuje w Europie, uważa, iż tego typu samochody będą zyskiwać coraz większą popularność. Zbiorniki wodoru o łącznej pojemności 122,4 l zapewniają zasięg 500-700 km, a ich napełnienie zajmuje tylko 3 minuty – tłumaczy producent.

Onet.pl, źródło PAP