Od piątku 12.10.2018 na stacjach benzynowych nowe oznaczenia paliw

Od 12 października na stacjach benzynowych pojawiły nowe etykiety, które zauważyć można w czasie tankowania na dystrybutorach paliw. Ze stacji na razie nie znikną stare symbole Pb i ON.
Nowe etykiety to pomysł Unii Europejskiej. To prawo ma pomóc kierowcom w tankowaniu najbardziej odpowiedniego paliwa dla naszych samochodów. Oznakowanie będzie obowiązywało na terenie całej UE oraz w Norwegii, Islandii, Liechtensteinie, Szwajcarii, Macedonii, Serbii i Turcji.

Symbole na nowych oznaczeniach paliw:

  • dla benzyn będzie to koło
  • dla oleju napędowego kwadrat
  • dla paliw gazowych romb

Nowe etykiety paliw na stacjach benzynowych

Dla benzyny – E5, E10 i E85. Oznaczenia będą przedstawione w kółku. Informacje wewnątrz znaku odnośnie zawartości biokomponentów wynoszą „Exx”, z czego „E” oznacza etanol a „xx” maksymalną ilość etanolu, jaką można stosować w pojeździe.

Dla oleju napędowego – B7, B10 i XTL. Oznaczenia będą przedstawiane w kwadracie. „B” oznacza biodesel, liczba obok litery to maksymalna ilość biodesla dopuszczalna w danym pojeździe. XTL to nierafinowany olej napędowy.

Dla paliw gazowych – H2, CNG, LPG i LNG. Oznaczenia będą przedstawiane w rombie. H2 to wodór, CNG to sprężony gaz ziemny, LNG to skroplony gaz ziemny, a LPG to gaz płynny.

Źródło: www.dziennikbaltycki.pl