Nowe Volvo 7900 Electric – większy zasięg, nowe opcje ładowania

Volvo wprowadza na rynek nową wersję całkowicie elektrycznego autobusu Volvo 7900 Electric. Nowy model ma większy zasięg oraz więcej opcji ładowania, dzięki czemu może zaoferować operatorom komunikacji miejskiej dużo wyższą elastyczność od poprzedniej wersji. Będzie w całości produkowany w Polsce – we wrocławskiej fabryce Volvo.

W porównaniu z wcześniejszą wersją autobusu zwiększona została pojemność baterii. Nowe Volvo 7900 Electric jest dostępne w wersjach z akumulatorami o pojemności 150, 200 oraz 250 kWh. Oznacza to, że autobus może poruszać się dłużej pomiędzy ładowaniami, co sprawia, że może być wykorzystywany w komunikacji miejskiej w sposób o wiele bardziej efektywny.

“To bardzo ważne rozszerzenie naszej oferty produktowej w obszarze elektromobilności, które zapewnia naszym klientom – operatorom komunikacji miejskiej – maksimum elastyczności w codziennym użytkowaniu autobusów. Podczas godzin szczytu autobus może kursować non stop, bez przerw na ładowanie, a baterie mogą zostać doładowane kiedy natężenie ruchu jest mniejsze. Na krótszych trasach autobus może kursować  nawet cały dzień, a baterie mogą w takim przypadku zostać doładowane nocą w zajezdni”, powiedział Håkan Agnevall, Prezes Volvo Buses.

„Popyt na autobusy elektrycznie rośnie bardzo dynamicznie – zarówno w Europie jak i na rynkach pozaeuropejskich, dlatego jestem bardzo zadowolony, że możemy zaoferować miastom elektryczny autobus i systemy z nim związane, zapewniające lepsze niż kiedykolwiek warunki do rozwoju zrównoważonego, cichego i bezemisyjnego transportu publicznego”, dodał prezes Agnevall.

Oprócz zwiększenia pojemności baterii, Volvo rozszerzyło także ilość opcji ładowania. Tak jak w poprzedniej wersji autobusu – baterie nowego Volvo 7900 Electric mogą być ładowane szybko na przystankach końcowych – przy wykorzystaniu otwartej i dostępnej dla pojazdów innych producentów technologii OppCharge. Nowy model może być dodatkowo ładowany poprzez kabel, w technologii CCS (Combined Charging System) – europejskim standardzie ładowania pojazdów elektrycznych.

“Operatorzy komunikacji miejskiej mogą teraz wybrać system, który najlepiej odpowiada ich potrzebom. Dla przykładu – CCS jest odpowiedni dla wysokowydajnego ładowania kiedy autobus stoi zaparkowany w zajezdni”, powiedział Johnny Lidman, Product Manager City Buses Europe w Volvo Buses.

Premiera nowego Volvo 7900 Electric będzie miała miejsce podczas Międzynarodowych Targów Autobusowych BUSWORLD, które odbędą się w dniach 20-25 października w belgijskim mieście Kortrijk.

Pierwsze modele nowej generacji elektrycznych miejskich autobusów Volvo rozpoczną kursowanie pod koniec 2018 roku. Będą w całości produkowane w Polsce – we wrocławskiej fabryce Volvo, największym europejskim zakładzie tego producenta.

Autobusy będą oferowane jako kompletne „rozwiązania od klucz” – wszelkimi kwestiami związanymi z utrzymaniem i serwisowaniem zarówno pojazdów jak i baterii zajmie się Volvo – za stałą miesięczną opłatę ryczałtową.

Nowe Volvo 7900 Electric

  • 2-osiowy, niskopodłogowy autobus o długości 12 metrów, wyposażony w troje drzwi
  • Napęd całkowicie elektryczny
  • Cicha, bezemisyjna praca
  • 80 proc. niższe zużycie energii niż w porównywalnym autobusie o napędzie diesla
  • Pojemność baterii: 150, 200 lub 250 kWh
  • Możliwość ładowania przez OppCharge lub CCS (ładowanie baterii 250 kWh tylko przez CCS)
  • Zasięg – do 200 km, w zależności od topografii trasy i warunków drogowych
  • Możliwość wyposażenia w innowacyjne systemy poprawiające komfort i bezpieczeństwo: zaawansowany układ kierowniczy Volvo Dynamic Steering (VDS) oraz system detekcji i ostrzegania pieszych i rowerzystów Pedestrian and Cyclist Detection Warning.

16 października 2017 r.

Więcej informacji:

Volvo Polska

Volvo Polska to część Grupy Volvo – jednego z wiodących światowych producentów samochodów ciężarowych, autobusów, maszyn budowlanych oraz systemów napędowych do łodzi motorowych i urządzeń przemysłowych. W Polsce Volvo obecne jest od lat 70-tych. Na początku lat 90-tych Volvo rozpoczęło we Wrocławiu działalność przemysłową. W 1996 roku otwarto fabrykę autobusów, a kolejne lata zaowocowały rozwojem firmy i rozszerzeniem zakresu jej działalności. Obecnie firma Volvo Polska obejmuje: fabrykę autobusów, a także organizacje sprzedaży autobusów, samochodów ciężarowych i maszyn budowlanych oraz globalne centra dostarczające usługi biznesowe w takich sektorach, jak IT, finansowy i HR.

Polska fabryka Volvo

Wrocławska fabryka jest największą fabryką autobusów Volvo w Europie. Powstają w niej kompletne autobusy miejskie, międzymiastowe i turystyczne, które dostarczane są do operatorów miejskiego transportu publicznego, przewoźników na trasach międzymiastowych i międzynarodowych oraz firm turystycznych na rynkach całej Europy.

W 2010 roku w polskiej fabryce rozpoczęła się seryjna produkcja autobusu hybrydowego. Obecnie Volvo oferuje pełną flotę zelektryfikowanych autobusów. Gama obejmuje hybrydę Volvo 7900 Hybrid (dostępną również w wersji przegubowej), elektryczną hybrydę Volvo 7900 Electric Hybrid oraz najnowszy model – w pełni elektryczny autobus Volvo 7900 Electric.

W Europie zelektryfikowane autobusy Volvo stanowią część transportu zbiorowego w wielu miastach, między innymi w Szwecji, Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Luksemburgu, Austrii, Holandii i innych. Do tej pory Volvo na całym świecie dostarczyło operatorom transportu publicznego ponad 3600 zelektryfikowanych autobusów.