Nowe przepisy ws. OC. Przestanie decydować cena

Szkodę z polisy OC zgłosisz u swojego ubezpieczyciela, a nie w firmie, gdzie ubezpieczony jest sprawca. Polska Izba Ubezpieczeń przegłosowała wprowadzenie bezpośredniej likwidacji szkód – donosi „Gazeta Wyborcza”.

Do tej pory poszkodowany w stłuczce musiał zgłosić szkodę do ubezpieczyciela, w którym polisę OC miał wykupioną sprawca kolizji.

Teraz poszkodowany będzie mógł zwrócić się do swojego ubezpieczyciela, i to on wypłaci mu należne odszkodowanie, a zwrotu sam będzie domagać się od ubezpieczyciela sprawcy. Wprowadzenie tego rozwiązania nie jest dla ubezpieczycieli obligatoryjne.

Obecnie już trzy firmy oferują swoim klientom tego typu usługi. Należą do nich PZU, Warta i Inter Risk. W ocenie ekspertów wprowadzenie nowych przepisów może ożywić rynek ubezpieczeń OC.

Do tej pory, przy wyborze polisy OC większość właścicieli aut kierowała się wyłącznie ceną, a nie jakością usługi. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej wykupujemy tak naprawdę nie dla siebie, ale dla ofiary, czyli dla osoby, której uszkodzimy samochód. Dopełniamy więc obowiązek zakupu OC, ale proces likwidacji szkody już nas nie interesuje.

Teraz może się to zmienić. Osoby, które miały już do czynienia z licznymi problemami przy likwidacji szkody z OC na pewno zwrócą uwagą na to, czy – w razie wypadku – będą mogli skorzystać z usług własnego ubezpieczyciela. Jeśli większość firm wprowadzi taką możliwość, o wyborze konkretnej oferty decydować będzie również renoma ubezpieczyciela, a nie tylko niska cena.

Co ciekawe, zdecydowana większość ubezpieczycieli opowiedziała się za wprowadzeniem tego typu rozwiązań. Na walnym zgromadzeniu Polskiej Izby Ubezpieczeń za zmianą przepisów opowiedziało się aż 41 firm. Przeciwko głosowało jedynie 7. Wszystko wskazuje więc na to, że możliwość likwidacji szkody z OC u własnego ubezpieczyciela szybko stanie się standardem.

Interia.pl