Nowe akumulatory Samsunga mają zapewnić zasięg 800 km

Prototyp akumulatorów ze stałym elektrolitem opracowany przez naukowców z instytutów Samsunga zawiera nowy rodzaj anody z warstwą srebrno-węglową. Rozwiązanie ma umożliwić przejechanie nawet 800 km na jednym ładowaniu.

Naukowcy Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT) i Samsung R&D Institute Japan (SRJ) zaprezentowali w czasopiśmie Nature Energy trwałe i wydajne akumulatory solid-state, czyli ze elektrolitem w stanie stałym.
 
W porównaniu z powszechnie stosowanymi akumulatorami litowo-jonowymi, które wykorzystują ciekłe elektrolity, akumulatory stolid-state zapewniają większą gęstość energii, co umożliwia osiągnięcie większych pojemności, a dodatkowo elektrolit w stanie stałym jest wyraźnie bezpieczniejszy. Jednak anody litowo-metalowe, które są często stosowane w akumulatorach solid-state, mogą przyczyniać się do wywoływania wzrostu dendrytów, a co za tym idzie, możliwe są niepożądane skutki uboczne, które skracają żywotność i bezpieczeństwo akumulatora.
 
Aby przezwyciężyć te problemy, badacze Samsunga zaproponowali zastosowanie warstwy anodowej srebrno-węglowej (Ag-C). Ultracienka, bo mierząca zaledwie 5 µm, nanokompozytowa warstwa Ag-C pozwoliła zmniejszyć grubość anody i zwiększyć gęstość energii do 900 Wh/l. Zastosowanie nowego materiału wpłynęło też na poprawę bezpieczeństwa i wydłużenie cyklu życia. Co więcej, udało się też zmniejszyć prototyp akumulatora o około 50 procent w stosunku do konwencjonalnej baterii litowo-jonowej – informuje Samsung.
 
Jak podkreśla Samsung w komunikacie, prowadzone badania mogą znacznie przyspieszyć rozwój pojazdów elektrycznych. Opracowany przez zespół prototypowy akumulator może umożliwić pokonanie nawet 800 km na jednym ładowaniu, a jego cykl życia wynosi ponad 1000 ładowań.
 
źródło:  www.evertiq.pl