Nowa fabryka części samochodowych powstanie w Opolu za ponad 80 mln złotych

Na początku roku ratusz sprzedał blisko sześciohektarowy teren inwestycyjny przy ul. Arki Bożka. – Powstanie tam zakład produkcyjny firmy Brökelmann Polska – mówi Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”.

Obecna firma Brökelmann Polska działa na terenie Opolskiego Centrum Logistycznego przy ulicy Głogowskiej w Opolu. Należy do koncernu Knauf Interfer. Produkuje elementy z aluminium, głównie dla przemysłu motoryzacyjnego w Polsce i Niemczech.

Teren pod budowę nowego zakładu firma pozyskała pod koniec 2018 roku. Wygrała przetarg na zakup terenu o powierzchni blisko sześciu hektarów, na który składa się szereg działek znajdujących się pomiędzy ulicami Arki Bożka, Częstochowską oraz obwodnicą północną Opola. Umowa o zakupie gruntu od miasta została podpisana w drugiej połowie stycznia 2019 roku.

Firma Brökelmann Polska będzie miała preferencje przysługujące podmiotom działającym na terenie strefy ekonomicznej. Firma planuje wybudować zakład za 82 miliony złotych. W związku z tym chce też zwiększyć zatrudnienie o 80 osób – informuje Krzysztof Drynda.

Wiceprezes WSSE „Invest-Park” wskazuje, że choć w dokumentach zapisano, iż cele te mają być osiągnięte do 2024 roku, to można się spodziewać, że sam zakład powstanie szybciej. – Powinno to nastąpić w ciągu dwóch lat – przekonuje.

W fabryce mają powstawać profile aluminiowe dla branży motoryzacyjnej.

Powstaniem zakładu zainteresował się Sławomir Batko, radny klubu PiS. W interpelacji skierowanej do ratusza pyta m. in. czy działalność fabryki będzie się wiązała z emisją szkodliwych substancji.

W odpowiedzi wiceprezydent Małgorzata Stelnicka informuje, że nabywca nieruchomości przy ul. Arki Bożka posiada prawomocną decyzję środowiskową oraz zgodę na realizację przedsięwzięcia. Wskazuje, że w projekcie hali zastosowano wiele nowoczesnych filtrów powietrza i przekonuje, że przedsięwzięcie nie wpłynie znacząco na stan jakości powietrza w okolicy.

Małgorzata Stelnicka zauważa, że inwestycja będzie miała proekologiczny charakter, bowiem podzespoły produkowane w zakładzie umożliwią rozwój elektromobilności w skali europejskiej i przyczynią się do zmniejszenia zużycia paliwa.

Źródło: www.opole.naszemiasto.pl