Norsk Hydro przejmuje 100% udziałów spółki Sapa

Sapa jest światowym liderem w dziedzinie wyciskanych wyrobów aluminiowych, stosowanych w budownictwie, branży transportowej, przemysłowej i automotive. W poniedziałek 10 lipca firma Norsk Hydro podpisała umowę z koncernem Orkla, na mocy której odkupi od niego 50-procentowe udziały w spółce Sapa o łącznej wartości wynoszącej 27 mld koron norweskich, czyli 3,2 mld dolarów. Tym samym stanie się wyłącznym właścicielem firmy Sapa, która w Hydro będzie funkcjonować pod nazwą Extruded Solutions.

Sapa, zatrudniając ponad 22 tys. pracowników w 40 krajach, od 2013 roku funkcjonowała jako spółka joint venture, której właścicielami były dysponujące równymi udziałami koncerny Orkla i Hydro. Umowa przewidywała wspólną własność na co najmniej trzy lata, a teraz podjęto decyzję, że Hydro odkupi od Orkli drugie 50% udziałów w firmie Sapa.

W wyniku konsolidacji powstanie nowa siła na globalnym rynku aluminium, zachowująca pełny łańcuch wartości od etapu produkcji aluminium z boksytu, przez produkcję komponentów, po ich recykling. Hydro stanie się światowym liderem w branży aluminium, oferującym najszersze zaplecze R&D, a przez to pełne spektrum możliwości produkcyjnych i technologicznych.

Transakcja ma być sfinalizowana w drugiej połowie bieżącego roku.

Źródło: www.automatykab2b.pl