Mobilność dla wszystkich, za naciśnięciem przycisku: koncern Volkswagen AG przedstawia najnowszą wersję modelu SEDRIC

Rok po światowej premierze modelu SEDRIC podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie, koncern Volkswagen podczas „Volkswagen Group Night Geneva 2018 – Shaping the Future. Urban Mobility” zaprezentował najnowszą wersję koncepcyjnego, w pełni autonomicznego pojazdu – SEDRIC School Bus. Wygląd zewnętrzny oraz wnętrze pojazdu utrzymane są w stylistyce szkolnego autobusu. Koncern wyraźnie wskazuje na znaczenie jakie przywiązuje do SEDRICA (SElf DRIving Car) jako wielomarkowego, bezpiecznego, wygodnego, zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju i dostępnego na zawołanie, pojazdu dla każdego.

Prezentując najnowszą wersję koncepcyjnego SEDRICA Grupa Volkswagen realizuje cel określony w poświęconej przyszłości strategii „TOGETHER – Strategy 2025”, przewidujący objęcie przez koncern roli światowego lidera w dziedzinie autonomicznych pojazdów. Wizja pojazdu dostępnego, po naciśnięciu przycisku, wszędzie, zawsze i dla każdego nabrała konkretnego kształtu wraz z opracowaniem systemu Self-Driving (SDS). SDS tworzy podstawę techniczną przyszłych środków transportu indywidualnego.

SEDRIC został pokazany publicznie po raz pierwszy podczas Salonu Samochodowego w Genewie w 2017 roku. Od tego czasu ten pierwszy pojazd koncepcyjny stworzony przy współpracy kilku marek koncernu Volkswagen jest swego rodzaju polem doświadczalnym dla rozwiązań z zakresu autonomicznej jazdy.

W ciągu roku uzyskano zasadniczy postęp w rozwoju systemu Self-Driving, a także systemów rozpoznających otoczenie oraz analizujących informacje na temat ruchu drogowego. SEDRIC stał się przez to symbolem rozwiązań z zakresu Smart-Mobility, dzięki którym koncern Volkswagen zamierza przyczynić się do eliminacji problemów ruchu miejskiego, jak korki, niska jakość powietrza czy bezpieczeństwo.

W parze z postępem w technologii systemu Self-Driving idą prace nad stylistyką modelu, rozwiązaniami z zakresu User Experience, bezpieczeństwem i komfortem jazdy. Kolejna wersja SEDRICA przedstawiona podczas Volkswagen Group Night Geneva 2018 świadczy o ambicji stworzenia uniwersalnego i dostępnego dla każdego użytkownika środka indywidualnego transportu. Po pra-SEDRICU, SEDRICU 42 i SEDRICU Nightlife teraz pojawia się kolejny członek rodziny – SEDRIC School Bus. Jego nadwozie i wnętrze utrzymane w stylu autobusu szkolnego sprawiają, że SElf DRIving Car bardzo dobrze nadaje się jako środek transportu dla młodego pokolenia. Koncept SEDRIC przewiduje możliwość przywołania za pośrednictwem przycisku OneButton autonomicznego pojazdu elektrycznego, który wygodnie przewiezie użytkownika z miejsca na miejsce. W ten sposób łatwo, bezpiecznie i atrakcyjnie można np. przebyć drogę do szkoły.

Monolityczna sylwetka, masywne elementy karoserii i przestronne wnętrze zachęcają do skorzystania z podróży pojazdem Volkswagena. Atrakcyjne żółto-czarne nadwozie ze stylizowanym graffiti podkreśla przydatność SEDRICA jako środka transportu będącego alternatywą dla tradycyjnego autobusu szkolnego. Młodzieżowy styl widać także w jego wnętrzu. Aluminiowe pojemniki z kolorowymi naklejkami tworzą podstawę dla dwóch z czterech siedzeń. Stosownie do zainteresowań młodych pasażerów we wnętrzu znajduje się wielkoformatowy ekran OLED systemu multimedialnego, którym jest cała przednia szyba. Skorzystanie z niego znacznie urozmaici czas podróży do szkoły lub powrotu do domu.

Źródło: Volkswagen