Mercedes z rządowym wsparciem

Ministerstwo Rozwoju i Mercedes Benz Polska ujawniły szczegóły podpisanej wczoraj umowy dotyczącej wsparcia dla fabryki silników w dolnośląskim Jaworze.
Jak informuje resort rozwoju, umowa dotycząca wsparcia inwestycji koncernu Daimler AG, „polegającej na budowie zakładu produkcyjnego komponentów i silników samochodowych w Jaworze” została podpisana 7 grudnia. – Zakres udzielonego wsparcia to maksymalnie 18,7 mln euro. Pierwsza transza może być wypłacona w 2019 roku. Łączna wartość inwestycji, o czym informuje inwestor, może dojść do poziomu 500 mln euro. Wsparcie inwestycji, zostanie udzielone ze środków Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2023 – poinformował nas Departament Komunikacji Ministerstwa Rozwoju.

Jak dodają przedstawiciele polskiego przedstawicielstwa Mercedesa, inwestycja będzie zlokalizowana w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej INVEST-PARK, co wiąże się z możliwością otrzymania pomocy publicznej o wartości odpowiadającej maksymalnie 25 proc. kosztów realizacji projektu. – W przypadku inwestycji, których wartość przekracza 50 mln EUR, pomoc taka ulega dodatkowemu ograniczeniu zgodnie z przepisami Unii Europejskiej. Do 2026 r. inwestor będzie miał możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku CIT w ramach Specjalnej Strefy Ekonomicznej do wysokości intensywności pomocy – mówi Ewa Łabno-Falęcka, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Mercedes-Benz Polska.

Daimler deklaruje zainwestowanie około 500 mln euro w rozwój fabryki, w której będą wytwarzane czterocylindrowe silniki do samochodów osobowych Mercedesa. Budowa ma ruszyć w 2017 r., a produkcja – w roku 2019. Wszystkie silniki produkowane w Jaworze mają być eksportowane (na kwotę około 2 mld PLN rocznie), co według szacunków resortu rozwoju, będzie stanowiło około 1 proc. całego polskiego eksportu. Niemiecki inwestor zapowiada, że w powstającej fabryce w Jaworze zatrudni 500 osób. Dodatkowo ma to wygenerować w regionie kilka tysięcy miejsc pracy (jedno miejsce w fabryce to sześć miejsc pracy w branżach kooperujących).

Źródło: www.samar.pl