Masz samochód z kratką? Uważaj, bo zapłacisz karę jak za ciężarówkę

Trwa szaleństwo promocji aut z kratką. Warto wiedzieć, że kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC, w tym przypadku, jest znacznie wyższa niż dla samochodów osobowych…
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przypomina właścicielom aut z kratką by pilnowali terminów zakupu polisy OC. Kara za brak tego obowiązkowego ubezpieczenia, w ich przypadku, jest znacznie wyższa niż dla aut osobowych i wynosi ponad 5 tys. złotych, a nie 3,3 tys. złotych.

– Właściciele aut z kratką u których stwierdzimy brak OC i zwracamy się o zapłacenie takiej wyższej kary, często są zaskoczeni i tłumaczą, że przecież samochód wygląda jak osobowy – mówi Joanna Pasturczak, wicedyrektor pionu windykacji UFG. – Jednak, gdy auto zarejestrowane jest jako ciężarowe – to bez względu czy jest to cinquecento z kratką czy truck – jego właściciel zagrożony jest karą za brak OC jak dla samochodu ciężarowego, czyli aktualnie ponad 5 tysięcy złotych – przypomina.

W 2013 roku UFG nałożył kary za brak polisy OC na 5404 właścicieli samochodów ciężarowych (o 45 proc. więcej niż rok wcześniej) – w tym również aut z kratką.

W tym samym czasie fundusz wysłał pisma wzywające do zapłacenia kary do łącznie 49,8 tys. posiadaczy pojazdów (auta osobowe, ciężarowe, ciągniki, motocykle, motorowery itp.), o ponad 11 tys. wezwań więcej niż w 2012 roku.

Źródło: Media

Dziennik.pl