Kto jest liderem modeli w Rosji?

Rosyjski rynek nowych osobówek przeżywa poważny kryzys. Nie zmienia to jednak faktu, że w rankingu czołowych modeli dzieje się dużo ciekawego.

W styczniu rynek nowych samochodów osobowych w Rosji zanotował spadek o 29%. W lutym było to -13%, zaś w marcu już „tylko” -10%. Wygląda więc na to, że stopniowo sytuacja motobranży u naszych wschodnich sąsiadów zaczyna się chyba stabilizować. Choć z drugiej strony warto podkreślić, że i tak wynik osiągnięty w marcu roku ubiegłego był już wyjątkowo słaby.

Za to wiele ciekawego dzieje się w rankingu topowych modeli rynku rosyjskiego. Po latach dominacji Łady wygląda na to, że teraz do głosu zaczynają coraz śmielej dochodzić marki koreańskie. A konkretnie Hyundai, którego model Solaris zajmuje po pierwszym kwartale pozycję lidera. Wysoko punktuje również siostrzana marka Kia ze swoim reprezentantem w postaci modelu Rio (#3).

Natomiast najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem rodzimej Łady jest aktualnie Granta (#2). Gracz ten jednak szybko traci na popularności. Za to w górę pnie się Łada Vesta, która – jako nowość w gamie – jest już w stawce szósta. Ciekawe, czy w kolejnych miesiącach następca rynkowy Priory również będzie tak szybko zdobywać teren jak dotychczas?

IBRM Samar