Kolizja, wypadek samochodowy? Walcz o to, co Ci się należy!

Odszkodowania, które proponują nam firmy ubezpieczeniowe, bardzo często nie spełniają naszych oczekiwań oraz potrzeb – są zaniżane i nie wystarczają nawet na częściowe pokrycie szkód

Z przykrością należy stwierdzić, że świadomość prawna Polaków niezwykle często znajduje się na niskim poziomie i większość z nich zna swoich praw oraz tego, co jest im należne. Według badań Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, większość ubezpieczonych nie ma pojęcia, jakie odszkodowanie powinni otrzymać z tytułu OC i AC. Dodatkowo aż około 31 proc. osób, które zostały poszkodowane w wypadkach lub poniosły straty materialne w wyniku kolizji, nie podejmuje żadnych starań, aby otrzymać należne im odszkodowanie.

Musimy pamiętać o tym, że ubezpieczyciele zawsze egzekwują od kierowców składki ubezpieczeniowe. Jednak kiedy dochodzi do zamiany ról i kierowca stara się o uzyskanie odszkodowania, nie wychodzą już z tak wyraźną inicjatywą i nie wypłacają należnych pieniędzy bezproblemowo. Proponowane sumy są zaniżane lub odmawia się pokrycia niektórych, związanych bezpośrednio ze szkodą, wydatków osoby poszkodowanej. Przeważnie korzystają oni ze wspomnianej już wcześniej niewiedzy lub niekorzystnie interpretują niesprecyzowane przepisy. Na szczęście jest też wiele instytucji, które potrafią zadbać o interesy klientów.

Po odszkodowanie najlepiej i zarazem najbezpieczniej jest wystąpić tuż po wypadku, ponieważ wszelkie obrażenia oraz szkody są wówczas najbardziej widoczne, z kolei koszty, które ponieśliśmy, najłatwiej jest podsumować i udokumentować. Mimo tego, że wszelkie terminy wydają się być bardzo odległe, nie warto jest odkładać starań na później, ponieważ ubezpieczyciel z pewnością nie będzie chętny do wypłacenia adekwatnego do wszystkich strat i wydatków odszkodowania. Znajdzie cały szereg kruczków prawnych, który pozwoli mu na uniknięcie wypłacenia odszkodowania z tytułu OC i AC.

Wielu ubezpieczycieli proponuje poszkodowanym pójście na ugodę, nie zawsze ogół nie jest to rozwiązanie korzystne. Decydując się na ugodowe zakończenie procesu likwidacji, możemy wiele stracić. Warto więc skorzystać z porady eksperta.

Źródło: PAP
Onet.pl