IVECO i ROLFO na Konferencji ECG 2017 prezentują zastosowanie pojazdów zasilanych LNG w sektorze transportu i logistyki samochodów.

Firma IVECO wzięła udział w Konferencji ECG 2017 w Brukseli, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Europejskiej Logistyki Samochodów, gdzie przedstawiła swoje opinie na temat przyszłości zrównoważonego transportu. Na konferencji IVECO zaprezentowała także model Stralis NP zasilany LNG i przystosowany do eksploatacji na długich trasach, w wersji przeznaczonej do transportu gotowych pojazdów.

Odpowiadając na zainteresowanie bardziej zrównoważoną logistyką wyrażane przez branżę motoryzacyjną, firma IVECO nawiązała współpracę z ROLFO — jednym z czołowych przedstawicieli tego sektora — aby zaproponować użytkownikom platform do przewozu samochodów możliwość testowania Stralisa NP zasilanego LNG. Samochód wyposażony w osprzęt ROLFO EGO R3 najnowszej generacji może obsługiwać międzynarodowe trasy w całej Europie.

W 2016 roku firma i-FAST Automotive Logistics, wchodząca w skład grupy FCA, jako pierwsza w sektorze zaczęła eksploatować samochody ciężarowe Stralis NP zasilane LNG do transportu pojazdów. Jej przedstawiciele opowiadali o swoich doświadczeniach po pierwszym roku użytkowania Stralisów NP.

Marco Simone Zanna, dyrektor generalny i FAST Automotive Logistics, powiedział: „Po roku od podpisania umowy z IVECO dziesięć Stralisów NP zasilanych LNG przejechało ponad 600 000 kilometrów. Na tym dystansie samochody zużyły o 15% mniej paliwa w porównaniu z pojazdami wyposażonymi w silniki Diesla. Przekłada się to na znaczne oszczędności pod względem kosztów paliwa oraz istotne korzyści dla środowiska. Stosowanie czystego paliwa w tych pojazdach powoduje ograniczenie emisji w stosunku do limitów określonych w normie Euro VI. Skala redukcji wynosi 99% dla cząstek stałych, 60% dla NOx oraz do 95% dla CO2 w przypadku stosowania skroplonego biometanu. Ponadto użytkowanie Stralisów NP znacznie zmniejsza zanieczyszczenie hałasem na terenach zurbanizowanych. Te znakomite wyniki stanowią nasz wkład w budowę zrównoważonego transportu”.

Pojazdy były wykorzystywane do transportu samochodów osobowych i dostawczych, charakteryzując się dobrymi parametrami pod względem ładowności i elastyczności. Oferują one zasięg do 1500 km przy średniej prędkości zbliżonej do ich dieslowskich odpowiedników na wszystkich rodzajach tras. Ponadto dzięki szybkiej rozbudowie sieci tankowania LNG w całej Europie 10 Stralisów NP jest regularnie wykorzystywanych do realizacji dostaw we Włoszech, Francji, Belgii, Niemczech i Szwajcarii.

Wobec tak obiecujących wyników i-FAST Automotive Logistics postanowiła zwiększyć swój park pojazdów o pięć kolejnych Stralisów NP w 2017 roku. Łącznie firma będzie dysponowała zatem piętnastoma ekologicznymi pojazdami zasilanymi wyłącznie gazem ziemnym.

Konferencja ECG 2017 zorganizowana pod hasłem „Cyfrowe rewolucje w czasach politycznych zawirowań” była okazją do dyskusji o głównych czynnikach zmian w branży motoryzacyjnej, od digitalizacji po redukcję emisji. Clement Chandon, dyrektor ds. rozwoju działalności IVECO w segmencie gazu w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, podkreślił w swoim wystąpieniu rolę gazu ziemnego w okresie przechodzenia na inne źródła energii w sektorze transportowym. Powiedział on między innymi: „W związku z przyspieszeniem dekarbonizacji działanie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju szybko staje się ważnym elementem przewagi konkurencyjnej w branży transportowej. Firma IVECO, mająca ponad 20 letnie doświadczenie w rozwijaniu technologii opartych na gazie ziemnym, jest naturalnym partnerem dla wszystkich przedsiębiorstw starających się świadczyć usługi logistyczne w bardziej zrównoważony sposób. Specjalnie z myślą o nich oferujemy, we współpracy z ROLFO, pierwszy testowy samochód ciężarowy w Europie”.

„Dysponujemy teraz szerokim doświadczeniem w logistyce pojazdów z wykorzystaniem samochodów ciężarowych zasilanych LNG. Naszą transformację rozpoczęliśmy w 2015 roku od analizy dostaw i dystrybucji oraz logistyki części zamiennych w całej grupie CNH Industrial. Do dziś ponad 150 samochodów ciężarowych Stralis LNG jest wykorzystywanych codziennie do zaspokajania naszych potrzeb logistycznych, a ponad 300 takich samochodów zostało zamówionych przez naszych partnerów logistycznych. Chcielibyśmy, aby do końca 2018 roku liczba ta wzrosła do 650.”

W związku z tym 6 listopada w Ulm firma IVECO, wspólnie z CNH Industrial i FCA, zorganizowała specjalne wydarzenie dla firm specjalizujących się w logistyce pojazdów. Zaproszeni użytkownicy flot mogli przetestować pojazdy z oferty Natural Power oraz dowiedzieć się więcej o zobowiązaniach CNH Industrial i FCA na rzecz zrównoważonej logistyki.

IVECO jest dziś jedynym producentem posiadającym w ofercie pełną gamę modeli napędzanych gazem ziemnym, w skład której wchodzą samochody dostawcze, samochody ciężarowe do przewozów długodystansowych i autobusy. Ponad 22 000 sprzedanych egzemplarzy daje marce pozycję absolutnego lidera rynku i technologii w segmencie pojazdów użytkowych napędzanych gazem.

IVECO

IVECO jest marką należącą do grupy CNH Industrial N.V., będącej międzynarodowym liderem w sektorze dóbr kapitałowych, notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Nowym Jorku (NYSE: CNHI) oraz na Mercato Telematico Azionario Giełdy Włoskiej (MI: CNHI). IVECO projektuje, produkuje i wprowadza na rynek szeroką gamę pojazdów, w tym: lekkie, średnie i ciężkie auta użytkowe, pojazdy przeznaczone do eksploatacji poza utwardzonymi drogami, a także auta do misji terenowych.

Szeroki asortyment produktów marki obejmuje wszystkie segmenty pojazdów użytkowych. Gamę pojazdów dostawczych reprezentuje IVECO Daily z DMC od 3 do 7,2 tony. IVECO Eurocargo reprezentuje segment pojazdów dystrybucyjnych oraz pod specjalne zastosowania z DMC od 6 do 18 ton. Grupę pojazdów powyżej 18 ton reprezentują IVECO Stralis do zastosowań w transporcie dalekobieżnym, IVECO Stralis X-Way dedykowany min. do zadań komunalnych i budowlanych na drogach utwardzonych oraz w lekkich warunkach terenowych. Gamę dopełnia IVECO

Trakker przeznaczony do zadań budowlanych oraz eksploatacji poza drogami utwardzonymi. Pod marką IVECO Astra firma produkuje pojazdy przeznaczone do eksploatacji poza utwardzonymi drogami, wywrotki na podwoziu sztywnym i przegubowym oraz pojazdy specjalistyczne.

IVECO zatrudnia na całym świecie prawie 21 000 pracowników. Firma zarządza zakładami produkcyjnymi w siedmiu krajach w Europie, Azji, Afryce, Oceanii i Ameryce Łacińskiej, gdzie wytwarzane są pojazdy wyposażone w najnowsze i najbardziej zaawansowane technologie. 4200 salonów sprzedaży i stacji obsługi w ponad 160 krajach gwarantuje wsparcie techniczne niezależnie od tego, w którym miejscu na świecie eksploatowany jest pojazd Iveco.

Więcej informacji o firmie IVECO: www.iveco.com

Więcej informacji o grupie CNH Industrial: www.cnhindustrial.com

W celu uzyskania dalszych informacji prosimy o kontakt:

Tomasz Wykrota

Marketing Manager

tomasz.wykrota@cnhind.com

Tel. +48 22 578 43 40