IQS: Jakość jest naszą pracą

Firma International Quick Service Group (IQS) obecna jest w sektorze rework and sorting na wielu europejskich rynkach, jednak działalność rozpoczynała lokalnie. Pierwsze kroki stawiała w 2003 roku na Górnym Śląsku w Gliwicach, gdzie do tej pory znajduje się jej główna siedziba.

Początkowo działalność firmy opierała się głównie  na współpracy z ówczesną fabryką Opla w Gliwicach oraz Fiatem Auto Poland w Tychach. W kolejnych latach działalności IQS rozszerzał swój krajowy jak również międzynarodowy zasięg. – W dość krótkim czasie zaczęliśmy działać na rynkach zagranicznych. Już w drugim roku działalności otworzyliśmy oddział na Słowacji a w 2007 roku kolejny w Czechach. Obecnie posiadamy sieć oddziałów zagranicznych na Słowacji, w Czechach, Niemczech i Serbii – mówi Arkadiusz Hamróz, Wiceprezes International Quick Service Group – Wykonywaliśmy wiele prac również w innych krajach Europy takich jak: Hiszpania, Francja, Wielka Brytania, Szwecja, Belgia, Włochy i Turcja gdzie nasi klienci potrzebowali wsparcia doświadczonej kadry z Polski – dodaje.

Obecnie, poza standardowymi usługami takimi jak selekcja, kontrola wizualna, naprawa części i komponentów dedykowanych dla działów jakości, International Quick Service Group wspiera także działy produkcyjne i logistyczne w zakresie outsourcingu pracowniczego. Działa kompleksowo w zakresie zabezpieczenia wyrobu gotowego, rezydentury czy inspekcji według procedur CSL 1 i CSL2, jak również w zakresie prowadzenia audytu jakości i audytu procesu Klienta. Ma również doświadczenie w obsłudze i prowadzeniu magazynów zewnętrznych, przy czym firma dysponuje i zarządza własnym magazynem o powierzchni 600 m2.

– W roku 2017 odnotowaliśmy znaczący wzrost obrotów, który sięgał prawie 33,5 miliona złotych i wiemy już że obecny rok będzie obfitszy. Dewizą spółki jest „Quality is our job” – jakość jest naszą pracą a sukces zależy od ludzi – wyjaśnia Arkadiusz Hamróz.

Na sukces firmy pracuje sztab wykwalifikowanych pracowników oraz kontrolerów jakości, którzy sprawują nadzór nad poszczególnymi etapami prac oraz realizują wyznaczone projekty. IQS zatrudnia około 100 pracowników administracyjnych oraz około 2000 kontrolerów jakości czynnie wykonujących pracę. Pracownicy są obecni zarówno w fabrykach samochodów jak i u dostawców części i komponentów. Mimo, że branża motoryzacyjna jest głównym obszarem działania to IQS stale poszukuje nowych możliwości w takich sektorach jak m.in.: RTV, AGD, metalurgia, włókiennictwo, tworzywa sztuczne, czy branża okienna i meblarska.

Z pewnością cieszy również fakt, że rynek motoryzacyjny w Europie i na świecie nie zwalnia tempa, przez co może być wspierany takimi usługami jakie świadczy IQS. To ogromny potencjał do dalszego rozwoju i ekspansji do innych państw. Wsparciem w rozwoju są też fundusze unijne, których pozyskanie w 2016 roku umożliwiło firmie rozpoczęcie działalności na rynku serbskim. Do wyboru tego rynku zachęcało położenie geograficzne i wdrożenie podstawy gospodarki rynkowej, które czynią Serbię atrakcyjną dla zagranicznych inwestorów.

– Piętnaście lat naszej działalności na rynku polskim i europejskim pozwoliło nam osiągnąć wysoką elastyczność i szybkość w spełnianiu oczekiwań naszych klientów, przez co staliśmy się bardziej konkurencyjni. W tak dynamicznie rozwijającej się globalnej gospodarce nie osiągnie się sukcesu bez monitorowania zmieniających się trendów. Ta obserwacja pomaga nam rozwijać się i wychodzić naprzeciw co raz to wyższym wymaganiom producentów pojazdów i ich dostawcom. Kierujemy swoje działania ku dalszemu rozwojowi i konsekwentnie dążymy do realizacji wyznaczonych celów, zarówno w zakresie rozwoju usług i ich „eksportu” na nowe rynki, pozyskania nowych klientów w Polsce i zagranicą jaki i partnerstwa biznesowego z tymi, którzy zaufali nam przed laty i współpracują z nami do dziś – podsumowuje Arkadiusz Hamróz.