Innowacje Volvo na Impact mobility rEVolution 2018

/ Impact'18 / DAY 1 fot. Jacek Waszkiewicz

Na odbywającej się w Katowicach konferencji Impact mobility rEVolution 2018 Volvo Polska zaprezentowało szereg innowacji, m.in. symulator miejskiej mobilności oraz rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI). Przedstawiciele Volvo uczestniczą też w debatach poświęconych wizji i przyszłości transportu, w tym transportu publicznego.

 Podczas Impact mobility rEVolutioon, konferencji poświęconej wizji i przyszłości inteligentnej mobilności, z udziałem m.in. Premiera Mateusza Morawieckiego i Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwigi Emilewicz, Volvo prezentuje szereg innowacji. Jedną z nich  jest interaktywny symulator miejskiej mobilności (City Mobility Simulator), który – wykorzystując technologię Google Earth – pozwala wybrać na dużym ekranie dotykowym jakiekolwiek miasto na świecie i utworzyć dowolną trasę autobusową – dotykając punktów na mapie. Po ustaleniu trasy, symulator pokazuje oszczędność paliwa, wpływ na środowisko i profile kosztów eksploatacji różnych typów autobusów – hybrydowych, elektryczno-hybrydowych czy w pełni elektrycznych.

Kolejne innowacje, którymi chwali się Volvo na Impact mobility rEVolution to rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI) do wsparcia procesów biznesowych we wrocławskiej fabryce autobusów Volvo:

  • system identyfikacji komponentów, którego zadaniem jest rozpoznawanie komponentów na podstawie zdjęć – podczas montażu, kontroli jakości, rejestracji defektów czy w procesie automatycznej rejestracji reklamacji;
  • system przewidywania błędów w produkcji autobusów, którego zadaniem jest wsparcie kontroli jakości poprzez wskazanie pojazdów, w których istnieje podwyższone ryzyko pojawienia się usterki. Dodatkowo system wskazuje prawdopodobieństwo oraz obszar, w którym może wystąpić usterka;
  • system kontroli dostępu, którego zadaniem jest alarmowanie o nieuprawnionym wstępie w obszar strefy zamkniętej.

Przedstawiciele Volvo dzielą się ponadto z uczestnikami konferencji swoimi doświadczeniami w zakresie nowoczesnych rozwiązań w obszarze elektromobilności miejskiej, a także wizją środków transportu, którymi możemy jeździć za kilkanaście lat. W panelu „Wizja 2030 – jakiego rodzaju pojazdy zobaczymy na ulicach”, z udziałem m.in. Jadwigi Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii wziął udział Håkan Agnevall, prezes Volvo Buses.

– Elektromobilność zmienia sposób w jaki funkcjonują miasta. Sprawia, że transport publiczny może docierać w miejsca dotąd niedostępne – np. do wnętrz budynków, umożliwia wspólne podróżowanie, co znacząco zmniejsza ruch na ulicach. Rola transportu publicznego będzie się zmieniać, a jedną z najważniejszych rzeczy jest systemowe podejście, w którym kluczową rolę mają do odegrania instytucje decydujące o kształcie rynku. Na świecie funkcjonują różne modele transportu publicznego i elektromobilności, ale łączy je jedna wspólna cecha – muszą działać tak, aby być wartościowe dla mieszkańców, mówił z kolei Håkan Agnevall, prezes Volvo Buses.

Przed Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, gdzie odbywa się konferencja prezentowany jest hybrydowy, przegubowy autobus miejski Volvo.

Źródło: Volvo