Hyundai Kona Electric będzie produkowany w Czechach od 2020 roku

Hyundai poinformował, że ma problemy z zaspokojeniem zapotrzebowania na samochody elektryczne marki. Dlatego w pierwszej połowie 2020 roku wystartuje z produkcją Kony Electric także w Czechach. Aktualnie auto wytwarzane jest wyłącznie w Korei Południowej.

Hyundai Kona Electric z Czech to lepsza dostępność części i, być może, niższa cena

Elektryczny Hyundai produkowany jest dziś w fabryce w Ulsan w Korei Południowej. Na ten rok zaplanowano 48 tysięcy egzemplarzy. Tymczasem z zakładów w Czechach ma wyjeżdżać niemal drugie tyle – 46 tysięcy egzemplarzy auta rocznie. Kona Electric stanie się tym samym pierwszym samochodem elektrycznym Hyundaia, który będzie produkowany poza krajem macierzystym koncernu.

Oprócz elektryka segmentu B-SUV, w fabryce w Nosovicach ma powstawać również hybrydowa wersja Tucsona.  W przyszłości mogą się tam również pojawić inne auta zelektryfikowane lub elektryczne. Zmodyfikowanie linii montażowych będzie kosztowało 80 milionów euro, czyli równowartość 341 milionów złotych.

Przeniesienie produkcji do Czech powinno skrócić czasy oczekiwania na samochód, które dziś idą w kilkanaście miesięcy. Ale z naszego punktu widzenia będzie posiadało jeszcze jedną niezwykle ważną zaletę: części będą dostępne za miedzą, a auta będą wytwarzane na terenie Unii Europejskiej, więc nie grozi im obłożenie żadnymi dodatkowymi cłami i kosztami, w tym kosztami transportu. To może oznaczać obniżkę cen lub interesujące promocje.

Aktualnie cena Hyundaia Kona Electric rozpoczyna się od 165 900 złotych dla wersji z baterią o pojemności 39 kWh. Pojawiają się też niewiele droższe warianty (po)demonstracyjne z akumulatorami 64 kWh w cenie o kilka tysięcy złotych wyższej

Źródło: www.elektrowoz.pl