General Motors przejmie pełną kontrolę nad Isuzu Motors Polska

– W poniedziałek koncern General Motors podpisał umowę w sprawie kupna od Isuzu Motors brakujących mu 40 proc. akcji firmy Isuzu Motors Polska. To dobra wiadomość dla polskiej motoryzacji – ocenił wicepremier Janusz Piechociński.

Podpisanie umowy odbyło się w zakładzie Isuzu Motors Polska w Tychach. Fabryka, która produkuje wysokoprężne silniki o pojemności 1,7 litra, będzie działać pod nazwą „GM Powertrain Poland” – napisano w komunikacie GM Poland.

W 2002 r. GM kupił 60 proc. akcji w tyskiej fabryce silników. „Zakup pozostałych 40 proc. akcji podkreśla znaczenie, jakie ma dla koncernu rynek europejski – jeden z najbardziej konkurencyjnych rynków samochodowych na świecie, cechujący się najwyższymi wymaganiami klientów pod względem oszczędności paliwa i standardów CO2” – podkreślono.

Minister gospodarki Janusz Piechociński uważa, że podpisanie umowy to bardzo dobra wiadomość dla polskiego sektora motoryzacyjnego. – Bo jedno to montownie; ale najważniejsze, by w Polsce było produkowane to, co jest clou samochodu, czyli najwyższej generacji silniki, które dają dużą możliwość zbytu na konkurencyjnym światowym rynku – powiedział PAP Piechociński.

Wicepremier zaznaczył, że tyski zakład powstał w 1996 roku, a dwa lata później rozpoczął produkcję. Dotychczas wyprodukowano w nim 2,5 mln silników. – Obecnie w fabryce (…) jest zatrudnionych 522 pracowników – dodał.

General Motors Co wraz z partnerami produkuje pojazdy w 30 krajach. General Motors, jej filie i wspólnicy joint venture oferują m.in. pojazdy marki Chevrolet, Cadillac, Isuzu i Opel.

Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.biz , ms, PAP