FCA: nie otrzymaliśmy pomocy publicznej od Luksemburga

Europejska prasa spekuluje, że Fiat Chrysler Automobiles N.V. (FCA) będzie musiał zapłacić podatki w wysokości dziesiątek milionów euro, w wyniku decyzji Komisji Europejskiej podjętej w postępowaniu przeciwko Luksemburgowi w związku z porozumieniami cenowymi zawartymi przez spółkę córkę FCA w Luksemburgu Fiat Chrysler Finance Europe (FCF) z Luksemburgiem.

FCA twierdzi, że udzielił Komisji pełnych wyjaśnień na temat powodów, dla których porozumienia cenowe zawarte przez FCF z Luksemburgiem nie pociągnęły za sobą żadnej pomocy publicznej.

Jak czytamy w oświadczeniu: „Celem porozumień cenowych było wyłącznie wyjaśnienie zasad cen transferowych, które FCF musiało zastosować w swojej działalności finansowania spółek córek. FCF ubiegało się o porozumienia cenowe, mając na celu uzyskanie pewności prawnej za pośrednictwem procesu rządzącego się jasnymi regułami. Proces ten opierał się na w pełni udokumentowanej analizie cen transferowych, prowadzonej zgodnie z powszechnie akceptowaną metodologią”.

FCF przekonuje, że nie ubiegało się o odstępstwa od ogólnych norm poprzez zwolnienia czy ulgi, które nie są na ogół dostępne w luksemburskim systemie fiskalnym i nie było w tym korzyści niedostępnych dla innych podatników z Luksemburga. Nie doprowadziło to do żadnego zmniejszenia podstawy opodatkowania czy obustronnego braku opodatkowania Grupy FCA, zważywszy, że każdy wzrost podstawy wymiaru podatku FCF w Luksemburgu spowodowałby większe odliczenia w państwach, w których działają spółki córki koncernu, które płaciły odsetki FCF.

FCA oświadczyło, że jakikolwiek potencjalny wzrost podstawy wymiaru podatku FCF byłby nieistotny dla wyników osiągniętych przez Grupę, a co więcej, mógłby skutkować korektami w innych jurysdykcjach podatkowych, które powinny być uzgodnione pomiędzy luksemburskimi organami podatkowymi a organami innych państw europejskich objętych wewnątrzgrupowymi raportami finansowymi.

W związku z tym FCA zapewnia, że FCF nie otrzymało żadnej pomocy publicznej i że jakikolwiek wynik sprawy byłby nieistotny dla wyników osiągniętych przez Grupę.

źródło: FCA

AUTOR:  WNP.PL (AG)