Europejska fabryka Kia Motors ma już 10 lat

Kia Motors na dobre zadomowiła się na Słowacji. 7 grudnia 2016 roku minęło już dokładnie 10 lat odkąd producent z Korei otworzył swój zakład u naszych południowych sąsiadów – pierwszy i jedyny do tej pory w Europie. Przez minioną dekadę w fabryce w Żylinie powstało już ponad 2,5 mln samochodów oraz 3,8 mln jednostek napędowych.

Początkowa kwota nakładów na budowę fabryki wyniosła 700 mln euro, ale na tym inwestycje się nie zakończyły. Rozwój produkcji nowych modeli i wdrażanie nowoczesnych technologii sprawił, że do dnia dzisiejszego Kia Motors zainwestowała na Słowacji w sumie 1,7 mld euro. Przez 10 lat koreański koncern odprowadził 320 mln euro do budżetów Żyliny i Słowacji (podatek CIT). Licząc łącznie, wszelkie opłaty akcyzowe i podatki przekroczyły czterokrotnie uzyskane wcześniej subsydia oraz ulgi.

Działająca w systemie trzyzmianowym fabryka Kia Motors Slovakia zatrudnia bezpośrednio ok. 3 800 osób, produkując gamę modelową Kia cee’d, Sportage i Venga. Biorąc pod uwagę najważniejszych dostawców, w sumie stworzono co najmniej 20 000 miejsc pracy.

Obecnie ze słowackich zakładów wyjeżdżają codziennie dwa pełne pociągi oraz 90 naczep samochodowych z 1400 pojazdami (95% z nich trafia na eksport). Samochody z kierownicą po prawej stronie stanowią 14% produkcji. W ciągu ostatnich 10 lat największy udział w produkcji ogólnej miały modele cee’d (aż 45%) – przed SUV-em Sportage, aktualnym bestsellerem marki w Europie. Europejscy klienci najczęściej wybierają samochody w kolorach czarnym, białym i srebrnym.

Zakład Żylina wyprodukował ponadto całą serię specjalnych pojazdów flotowych dla polskiej i słowackiej policji, poczty Republiki Czeskiej, słowackich wypożyczalni samochodów oraz dla największej firmy farmaceutycznej i prowidera usług mobilnych w Polsce.

W fabryce Żylina działają równolegle dwa zakłady produkujące jednostki napędowe, benzynowe i wysokoprężne. Niemal połowa tej produkcji eksportowana jest do fabryki Hyundai Motor Manufacturing w Nošovicach, w Czechach.

Źródło: www.auto-swiat.pl