Dzieci w unijnych fotelikach

W ostatnim dniu 88. posiedzenia Sejmu posłowie przyjęli nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym, wdrażającą do polskiego prawa regulacje unijne, dotyczące stosowania pasów bezpieczeństwa i fotelików dla dzieci w pojazdach.

Nowe przepisy m.in. zaostrzają wymogi dotyczące parametrów technicznych dla fotelików samochodowych.Nowelizacja przewiduje również, że obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach będzie uzależniony tylko od ich wzrostu. Zniesiona została granica 12 lat. Ustawa wprowadza bezwzględny zakaz przewożenia dziecka poniżej 3 lat w pojeździe, który nie ma pasów bezpieczeństwa i fotelika oraz zakazuje przewożenia dziecka poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu bez fotelika. Jak oceniają tę zmianę eksperci? – Dzieci w wieku 12 lat mogą mieć różny wzrost. Określenie wzrostu 150 cm jako granicę, powyżej której dziecko może korzystać z pasów bezpieczeństwa jako dorosły, odnosi się do konkretnych gabarytów ciała. Mówi też o tym, że osoba poniżej 150 cm wzrostu powinna być dodatkowo zabezpieczona – mówił nam wcześniej Jerzy Szymłowski, ekspert ds. bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Nowelizacja dopuszcza ponadto przewożenie dzieci o wzroście co najmniej 135 cm na tylnym siedzeniu samochodu bez fotelika, pod warunkiem, że będą przypięte pasami i nie zmieszczą się w dostępnych fotelikach. Można będzie również przewozić trzecie dziecko w wieku co najmniej 3 lat tylko w pasach bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu, gdy dwójka dzieci podróżuje w fotelikach i nie da się zainstalować trzeciego urządzenia tego typu. Nowelizacja przewiduje też, że nie trzeba będzie zapinać pasów dzieciom poniżej 3 roku życia podróżującym autobusem oraz dzieciom w wieku, który uprawnia do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji publicznej, korzystającym z transportu miejskiego.

Rozszerzono ponadto katalog osób, które nie muszą zapinać pasów o żołnierzy Żandarmerii Wojskowej. Nowelizacją ustawy zajmą się teraz senatorowie.

PJ

IBRM Samar