Czy powróci podatek Religi?

Przywrócenie podatku Religi to jedna z ostatnich propozycji resortu zdrowia. Pieniądze odprowadzane od składek OC miałyby trafiać na leczenie ofiar wypadków komunikacyjnych. Podatek płaciliby oczywiście kierowcy.

Według założeń od 2017 roku firmy ubezpieczeniowe musiałyby przekazywać do Narodowego Funduszu Zdrowia 6% od każdej zapłaconej składki OC. „Niewątpliwie wprowadzenie podatku Religi przełoży się na ceny polis komunikacyjnych. Nie wiadomo, o ile wzrosną. Jeśli szpitalne oddziały ratunkowe [SOR-y] miałyby być w pełni finansowane przez właścicieli samochodów, oznaczałoby to podwyżki nawet o 15% – zauważa Andrzej Jarczyk z Uniqa Polska w rozmowie z serwisem infoWire.pl

Podkreśla się przy tym, że obciążenie podatkiem tylko kierowców byłoby niesprawiedliwe, ponieważ tak jak niezmotoryzowani Polacy płacą oni już składki na NFZ, z których są finansowane SOR-y.

Niebezpiecznym zjawiskiem jest to, że po wprowadzeniu nowego podatku klienci wybierają najtańsze produkty. Dotyczy to również ubezpieczeń. Niestety – te tanie nie zapewniają dostatecznej ochrony.

„Przykładem jest historia turysty, który przed wyjazdem do Meksyku zaoszczędził na polisie 90 zł. Teraz rodzina tego turysty, aby ściągnąć go do Polski, musi znaleźć w portfelu 800 000 zł – zauważa rozmówca. Oszczędzać na ubezpieczeniu zatem nie warto, mimo że ceny polis OC (niezależnie czy podatek zostanie ponownie wprowadzony czy nie) będą rosły. Komisja Nadzoru Finansowego od pewnego czasu nakazuje bowiem, aby cena ubezpieczenia była adekwatna do ryzyka.

Czy podatek Religi zostanie przywrócony? Nie wiadomo. Swoją „premierę” miał on w lipcu 2007 r. Zebrano wówczas około 800 mln zł. Środki nie zostały jednak wydane zgodnie z założeniami, a podatek już w grudniu 2008 r. zdjęto z afisza.

Źródła
  • infoWire.pl
IBRM Samar