Cztery nowe zespoły napędowe z silnikami Diesla w Nissanie Qashqai

Nissan wprowadza cztery zupełnie nowe zespoły napędowe z silnikami Diesla w modelu Qashqai — najlepiej sprzedającym się crossoverze w Europie.

Nowy silnik wysokoprężny 1.7 dCi 150 KM zapewniający optymalne osiągi przy niskim zużyciu paliwa
Drugi diesel w ofercie obok niedawno zmodernizowanego silnika 1.5 dCi 115 KM
Qashqai z silnikami Diesla jest jeszcze atrakcyjniejszy dzięki dostępności z przekładnią manualną oraz z przekładniami automatycznymi (Xtronic i DCT) i napędem na jedną lub obie osie
Wszystkie cztery nowe zespoły napędowe w modelu Qashqai spełniają najnowszą normę emisji spalin Euro 6d Temp

Nissan

Silniki współpracują z sześciobiegową przekładnią manualną, bezstopniową przekładnią Xtronic lub dwusprzęgłową przekładnią automatyczną DCT, a także z napędem na jedną lub obie osie. Nowości w ofercie podniosą atrakcyjność modelu Qashqai wśród konsumentów poszukujących najlepiej wyposażonego kompaktowego crossovera.

Jean-Philippe Roux, dyrektor generalny ds. crossoverów w Nissan Europe, powiedział: „Popyt na Nissana Qashqai z silnikami Diesla jest wciąż wysoki, zwłaszcza wśród klientów osiągających duże przebiegi lub potrzebujących wysokiego momentu obrotowego na przykład do holowania przyczepy. Wprowadzając cztery nowe diesle — z których każdy charakteryzuje się wyjątkową efektywnością oraz wysoką kulturą pracy i dynamiką — zaspokajamy te potrzeby”.

Flagową jednostką w nowej ofercie jest zupełnie nowy silnik 1.7 dCi. Rozwija on 150 KM mocy i 340 Nm momentu obrotowego. Większy silnik, dysponujący wyższą mocą (+35 KM) i większym momentem obrotowym (+80 Nm) w porównaniu ze zmodyfikowanym niedawno dieslem 1.5, oferuje elastyczność i wyższy komfort prowadzenia dzięki lepszemu przyspieszeniu pozwalającemu na szybsze i bezpieczniejsze wyprzedzanie.

W nowym silniku wysokoprężnym 1.7 dCi Nissana zastosowano wiele technicznych innowacji zapewniających optymalne osiągi przy niskim zużyciu paliwa. Są to między innymi:

Turbosprężarka o zmiennej geometrii i optymalnej wydajności w całym zakresie prędkości obrotowej

Pompa oleju o zmiennym wydatku, przyczyniająca się do obniżenia zużycia paliwa

Udoskonalony układ recyrkulacji spalin, ograniczający emisję tlenków azotu (NOx)

Chłodzenie powietrza doładowującego cieczą, zintegrowane z kolektorem dolotowym; takie rozwiązanie obniża temperaturę powietrza i ciśnienie w cylindrze, co przekłada się na poprawę wydajności procesu spalania

System selektywnej redukcji katalitycznej (SCR) wykorzystujący czynnik AdBlue® do ograniczenia emisji NOx

Nowy diesel 1.7 jest dostępny w modelu Qashqai z trzema wariantami zespołów napędowych: z sześciobiegową przekładnią manualną i napędem 2WD lub 4WD oraz z przekładnią Xtronic i napędem 4WD.

W skład czwartego z odświeżonych wysokoprężnych zespołów napędowych w modelu Qashqai wchodzi siedmiostopniowa automatyczna przekładnia dwusprzęgłowa DCT oraz niedawno zmodernizowany silnik 1.5 dCi o mocy 115 KM. Skrzynia DCT zapewnia sportowe i bardziej bezpośrednie wrażenia dynamiczne, w tym lepsze przyspieszenie przy ruszaniu oraz bardziej płynne przekazywanie mocy. Elektryczne chłodzenie oraz elektromechaniczne załączanie biegów przyczyniają się do obniżenia zużycia paliwa.

Jedną z zalet tego rozwiązania, docenianą przez klientów prywatnych i flotowych, jest natychmiastowa zmiana przełożenia, bez przerwy w przekazywaniu mocy. Brak przekładni hydrokinetycznej daje poczucie bardziej bezpośredniego przenoszenia napędu, a tym samym zapewnia większą przyjemność z jazdy.

Wszystkie cztery nowe zespoły napędowe z silnikami wysokoprężnymi w Nissanie Qashqai spełniają najnowszą normę emisji spalin Euro 6d Temp. Więcej szczegółów w tabeli poniżej:

Silnik
Skrzynia biegów

Napęd

Moc maksymalna (KM) Maksymalny moment obrotowy
(Nm)
Emisja CO2 (g/km)
wg WLTP
(cykl mieszany)
Zużycie paliwa

(l/100km)
wg WLTP
(cykl mieszany)

1.7 dCi 4-cyl.
6MT 2WD
150
przy 3500 obr./min
340
przy 1750 obr./min
144 – 149 5,5 – 5,7
1.7 dCi 4-cyl.
6MT 4WD
150
przy 3500 obr./min
340
przy 1750 obr./min
155 – 160 5,9 – 6,1
1.7 dCi 4-cyl.
Xtronic 4WD
150
przy 3500 obr./min
340
przy 1750 obr./min
do potwierdzenia do potwierdzenia
1.5 dCi 4-cyl.
DCT 2WD
115
przy 3750 obr./min
(+5 KM z overboost)
260
przy 2000 obr./min
(+25 Nm z overboost)
138 – 143 5,3 – 5,4

Oferta na polski rynek zostanie ogłoszona w przyszłym miesiącu.

Ofertę silników Diesla w Nissanie Qashqai uzupełnia jednostka 1.5 dCi o mocy 115 KM skojarzona z sześciobiegową przekładnią manualną. Silnik wrócił do oferty w 2018 roku. W porównaniu z poprzednikiem charakteryzuje się on wyższą wydajnością, niższą emisją CO2, wyższą mocą oraz zastosowaniem funkcji overboost, która pozwala na chwilowe zwiększanie momentu obrotowego o 25 Nm.

Nissan Qashqai jest również dostępny z zupełnie nową gamą trzech zespołów napędowych opartych na silnikach benzynowych, wprowadzonych do sprzedaży także w 2018 roku. Silniki 1.3 rozwijają moc 140 lub 160 KM i współpracują z sześciobiegową przekładnią manualną. 160-konny silnik benzynowy jest oferowany także z siedmiostopniowym automatem DCT.

Qashqai odniósł największy sukces wśród modeli Nissana w Europie w 83-letniej historii firmy. Od momentu wprowadzenia pierwszej generacji modelu w 2007 roku sprzedano go w liczbie około 2,5 miliona egzemplarzy. Qashqai wyróżnia się atrakcyjną stylistyką nadwozia, wysokim poziomem dopracowania wnętrza oraz nieprzeciętnymi właściwościami jezdnymi.

Źródło: www.mototarget.pl