Częstochowa zwyciężyła w rankingu najbardziej innowacyjnych miast prestiżowego miesięcznika

Częstochowa zwyciężyła w rankingu najbardziej innowacyjnych miast prestiżowego miesięcznika “Forbes”, wyprzedzając Warszawę i Kraków. Nagrodę odebrał prezydent Krzysztof Matyjaszczyk podczas odbywającego się właśnie we Wrocławiu IX Kongresu Regionów.


W rankingu 10 Najbardziej Innowacyjnych Miast, redakcja „Forbesa” przyznała samorządowi Częstochowy najwyższe noty prawie we wszystkich kategoriach. Szczególnie wyróżniła nas za programy społeczne – ulgi dla pracodawców tworzących lepsze miejsca pracy, autorski program prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka Teraz Lepsza Praca oraz projekt Aktywni Rodzice – Szczęśliwe Dzieci.
– Najważniejsze jest dla mnie to, że częstochowianki i częstochowianie mają coraz więcej powodów do dumy z miasta, w którym mieszkają. Tak prestiżowa nagroda od tak opiniotwórczego medium, jakim jest magazyn „Forbes” otworzy nam dodatkowe możliwości wykorzystania ciągle rosnącego potencjału Częstochowy – powiedział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.
Częstochowę wyróżniono m.in. za innowacyjny program Teraz Lepsza Praca, uchwałę zwalniającą z podatku od nieruchomości pracodawców tworzących lepsze miejsca pracy (czyli minimum 150% płacy minimalnej i 80% załogi na umowach o pracę); realizowany projekt Aktywni Rodzice – Szczęśliwe Dzieci, którego celem jest zwiększenie szans rodziców na powrót do pracy po przerwie związanej z urodzeniem/wychowaniem dziecka, a rodziców bez pracy na podjęcie pracy lub jej aktywne poszukiwanie (Miasto refunduje rodzicom wracającym do pracy koszt zatrudnienia niań oraz tworzy dodatkowe miejsca w żłobkach); powołanie Rzeczniczki Praw Pracownika; projekty wspierające czystą energię; system informatyczny ułatwiający mieszkańcom kontakt z Urzędem; darmową aplikację SISMS BLISKO, dzięki której mieszkańcy na bieżąco otrzymują informacje o swoim mieście.
W rankingu pierwsze miejsce zajęła Częstochowa, drugie ex quo Warszawa i Kraków. Na kolejnych pozycjach znalazły się Toruń, Wrocław, Gdańsk, Rzeszów, Poznań, Białystok i Olsztyn.
Częstochowa zajęła też 7 miejsce w rankingu Miast Przyjaznych dla Biznesu (za Rzeszowem, Katowicami, Gdynią, Toruniem, Kielcami, Olsztynem ale przed Bielskiem-Białą, Białymstokiem i Sosnowcem) oraz 4 miejsce wśród 10 Najbardziej Ekologicznych Miast w Polsce. Tu lepsze okazały się Katowice, Gdynia i Wrocław. W rankingu miast, które przodują w działaniach proekologicznych za Częstochową znalazł się Poznań, Olsztyn, Toruń, Bydgoszcz i Lublin.
Nagrody w ramach rankingów „Forbesa” Najbardziej Innowacyjne Miasta oraz Atrakcyjne dla Biznesu wręczono podczas gali, 26 czerwca. Dwudniowy IX Kongres Regionów we Wrocławiu to najważniejsze w roku spotkanie samorządów, biznesu i organizacji pozarządowych. W 24 panelach i warsztatach wzięło udział 1300 osób i 85 panelistów.
Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk brał udział w panelu Nasze miasto jest wyjątkowe, bo… Inwestycje atrakcyjne dla turystów i mieszkańców.
Szczegóły rankingu w jutrzejszym, lipcowym numerze „Forbesa”.