Chiński gigant rozważa lokalizację fabryki w Polsce

Firma Contemporary Amperex Technology Ltd. (CATL) jest bliska wyboru lokalizacji swojej nowej fabryki baterii do pojazdów elektrycznych. Polska konkuruje tu z Niemcami i Węgrami – donosi Bloomberg powołując się na anonimowych informatorów.
Oficjalną informacją jest to, że CATL zamierza wybrać jedną z trzech lokalizacji na swoją pierwszy zakład zlokalizowany poza Chinami, natomiast konkrety nie są na razie podawane do wiadomości publicznej. Tak czy inaczej, dzięki nowym inwestycjom chińskie przedsiębiorstwo zamierza prześcignąć Teslę pod względem mocy produkcyjnych.

– Widzimy w Europie olbrzymie możliwości – powiedział prezes Zeng Yuqun. – Koreańskie firmy, konkurując niskimi cenami, nie zrobiły znaczących postępów technologicznych, podczas gdy my byliśmy w stanie szybko rosnąć i ich wyprzedzić – dodał.

CATL to producent akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Oprócz planowanej europejskiej ekspansji, firma rozwija także produkcję lokalną i zamierza wybudować fabrykę w Ningde, w prowincji Fujian ,dzięki której moce produkcyjne wzrosną pięciokrotnie, a CATL będzie największym na świecie producentem w swojej branży. CATL planuje IPO, uzyskane w ten sposób środki szacowane na 2 mld USD przeznaczy na budowę zakładu w Chinach. Europejska fabryka ma produkować na potrzeby firm motoryzacyjnych z regionu, np. BMW.

Źródło: www.evertiq.pl