Producent komponentów aluminiowych Chunxing Group, otwiera w Trójmieście prototypownię. Jest to pierwszy etap projektu chińskiego giganta na Pomorzu. Wybór lokalizacji przez inwestora potwierdza, że Pomorskie ma duży potencjał, aby stać się europejską bramą dla chińskich inwestorów.
Suzhou Chunxing Precision Mechanical jest spółką akcyjną notowaną na giełdzie w Shenzhen. Głównymi produktami firmy są komponenty aluminiowe przeznaczone dla firm z sektora telekomunikacyjnego, motoryzacyjnego i medycznego. Specjalizacja Chunxing obejmuje odlewy wysokociśnieniowe, precyzyjną obróbkę mechaniczną, obróbkę plastyczną oraz formowanie wtryskowe. Spółka dostarcza swoje produkty do takich firm jak NSN, Flex, Samsung, ABB, Philips i Schneider. Chunxing posiada ponad 300,000 m² powierzchni produkcyjnej na całym świecie – w Indiach, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Chinach oraz zatrudnia ponad 5000 pracowników.
– Do tej pory chińskie inwestycje realizowane w Polsce opierały się głównie na fuzjach i przejęciach. Wiedzieliśmy więc, że Chiny są zainteresowane Polską, ale nie osiągaliśmy z tego wymiernych korzyści. Chunxing takie oferuje – to miejsca pracy, których liczba będzie rosła wraz z planowanym rozwojem inwestycji – komentuje Bartłomiej Pawlak, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, która była zaangażowana w projekt na początkowym etapie.
– Nowy zakład w Gdańsku ma zoptymalizować obsługę magazynowo-logistyczną dla europejskich klientów oraz dostarczać prototypy w możliwie najkrótszym czasie. Obecnie zatrudnionych jest pięciu specjalistów w dziedzinie obsługi maszyn CNC, logistyki i magazynowania, kontroli jakości oraz zarządzania projektami i działaniami rozwojowym. Do końca roku planujemy zwiększanie zatrudnienia bazując na specjalistach z regionu – mówi Sebastian Czuryło, dyrektor zarządzający Chunxing w Polsce.
Pierwsza faza projektu w Gdańsku została praktycznie zakończona. Założeniem strategicznym firmy jest budowa w Europie dużego zakładu produkcyjnego, co nastąpi w przeciągu 3-4 lat. Gdańsk będzie naturalnie jednym z pierwszych miejsc branych pod uwagę. Udana realizacja pierwszej fazy projektu przemawia na korzyść regionu przy podjęciu ostatecznej decyzji – ujawnia Steve Sun, szef sprzedaży i marketingu na Europę, odpowiedzialny za koordynację rozwoju Chunxing w Polsce.
Dlaczego Chunxing wybrał Gdańsk?
– Położenie geograficzne, klimat inwestycyjny, dostęp do lokalnych zasobów ludzkich – były to najważniejsze czynniki decydujące o wyborze lokalizacji dla naszego zakładu. Ze względu na bliskość naszych kluczowych partnerów z Europy Zachodniej, Europa Środkowo-Wschodnia jest niezwykle dogodnym miejscem do realizacji inwestycji. Ponadto port w Gdańsku posiadający bezpośrednie połączenia morskie z Chinami oraz dogodne połączenia drogowe stanowi przewagę konkurencyjną względem innych regionów. Trójmiasto oferuje również dostęp do wykwalifikowanych pracowników – komentuje Steve Sun. Bez wsparcia jakie od samego początku otrzymaliśmy od Invest in Pomerania, ciężko byłoby nam dojść do miejsca, gdzie jesteśmy obecnie. Doceniamy otrzymaną pomoc ze strony regionu i liczymy na dalszą współpracę – dodaje Steve Sun.
Projekt Chunxing dowodzi, że Pomorze powinno opierać swoją strategię rozwoju na elektronice, jako jednym z wiodących sektorów. – Mamy kilku naprawdę dużych graczy – Flex, Jabil, Lacroix Electronics – wymieniając tylko największych. Wszystkie te firmy mają również swoich podwykonawców, którzy są potencjalnymi inwestorami w naszym regionie. Projekt Chunxing pokazuje, że to właściwy kierunek naszych działań – komentuje Łukasz Żelewski, Prezes Agencji Rozwoju Pomorza.
Inwestycja firmy Chunxing jest szczególnie interesująca także w kontekście aktualnych stosunków ekonomiczno-politycznych na linii Pekin-Warszawa. W ubiegłym tygodniu prezydent Xi Jinping odwiedził Polskę w ramach misji gospodarczej mającej na celu zacieśnienie wymiany handlowej pomiędzy oboma krajami. Jednym z powtarzających się tematów był nowy Jedwabny Szlak.
– Chiny zainicjowały koncepcję nowego Jedwabnego Szlaku w 2013 roku. Niemniej w kontekście połączeń drogą lądową, nowy Jedwabny Szlak wciąż pozostaje raczej w sferze teoretycznej. Z drugiej jednak strony zwróćmy uwagę na połączenia morskie. Obecnie mamy tygodniowo dwa bezpośrednie połączenia oceaniczne pomiędzy Chinami i Gdańskiem. Jedwabny Szlak w wersji morskiej już funkcjonuje stwarzając fantastyczne warunki rozwoju dla chińskich przedsiębiorstw. Chunxing jest świetnym przykładem na to, że szlaki handlowe przyciągają biznes – komentuje Anna Rajzer, Project Manager sektora logistycznego w Invest in Pomerania.
Również Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego, docenia fakt, że stosunki Pomorskiego z Chinami, które były rozwijane na przestrzeni ostatnich lat, nie pozostają jedynie deklaracjami o naturze politycznej. – Dziś nasz region przyciąga chiński kapitał, który otwiera u nas swoje zakłady produkcyjne, tworzy miejsca pracy, planuje dalszy rozwój. W ubiegłym roku CIMC inwestował w Gdyni, dziś Chunxing wybiera Gdańsk. A my liczymy na więcej takich projektów w przyszłości – komentuje Mieczysław Struk. (Invest Pomerania/PAIiIZ)
Źródło: PAIiIZ