Bridgestone inwestuje na Węgrzech. Będą nowe miejsca pracy

Japoński producent opon samochodowych Bridgestone zrealizuje na Węgrzech nową inwestycję wartości 9,2 mld ft (28 mln euro) – poinformował minister spraw zagranicznych i handlu Peter Szijjarto.

Minister powiedział, że inwestycja w mieście Tatabanya na północnym zachodzie kraju, gdzie Bridgestone produkuje opony od 2008 r., zostanie zrealizowana z bezzwrotną pomocą rządu Węgier wysokości 826 mln ft (2,5 mln euro).

Prezes Bridgestone Tatabanya, Melinda Topolcsik poinformowała, że w ramach inwestycji zostanie zbudowany nowy magazyn o powierzchni 10 tys. m kw., a także do 2020 r. zostanie zwiększona moc produkcyjna zakładu do 7,2 mln opon rocznie.

Jak podkreślił Szijjarto, Bridgestone stosuje najnowocześniejsze technologie, a nowa inwestycja stworzy dodatkowych 100 miejsc pracy, zwiększając ich liczbę do 1300. Dodał, że 99 proc. produkcji zakładu w Tatabanya jest przeznaczonych na eksport.

Japonia jest największym azjatyckim inwestorem na Węgrzech. Działa tu około 170 japońskich firm, które dają pracę ponad 25 tys. osób.

Szijjarto podkreślił, że przemysł motoryzacyjny ma na Węgrzech duży wpływ na wzrost gospodarczy, który w zeszłym roku wyniósł na Węgrzech 4,1 proc.

Produkcja branży motoryzacyjnej na Węgrzech podwoiła się w ciągu ostatnich 7-8 lat i w 2017 roku przekroczyła wartość 8 bln forintów (prawie 24,5 mld euro). Swoje zakłady mają na Węgrzech Mercedes (Kecskemet w środkowych Węgrzech), Opel (Szentgotthard przy granicy z Austrią) i Suzuki (Esztergom na północy), Audi (Gyoer, północny zachód), a pod koniec lipca zapowiedziano, że także BMW zbuduje fabrykę, w Debreczynie na wschodzie kraju.

Źródło: www.pulshr.pl