Aptiv i Hyundai tworzą joint venture

Aptiv i Hyundai ogłosiły wczoraj powołanie spółki joint venture zajmującą się technologiami autonomicznej jazdy. Firmy zainwestują wspólnie 4 mld USD w nowy podmiot.

Spółka będzie zajmować się projektowaniem, rozwojem i komercjalizacją technologii autonomicznej jazdy poziomu 4 i 5. Testy w pojazdów bez kierowców mają się rozpocząć w 2020 roku, a gotowe platformy autonomicznej jazdy, powstałe na potrzeby operatorów flot, dostawców robotaksówek i producentów z branży motoryzacji, będą dostępne od 2022 roku.
 
Aptiv i Hyundai mają po 50% udziałów JV, której wartość to 4 mld USD. Aptiv wniesie do spółki swoje technologie autonomicznej jazdy, własności intelektualne i około 700 pracowników. Z kolei spółki z Grupy Hyundai Motor: Hyundai Motor, Kia Motors i Hyundai Mobis zainwestują łącznie 1,6 mld USD w gotówce w momencie finalizacji transakcji oraz 0,4 mld USD w usługach inżynierskich, zasobach R&D oraz prawach intelektualnych.
 
Szefem nowej spółki będzie Karl Iagnemma, prezes Aptiv Autonomous Mobility, a kwatera główna będzie się znajdować w Bostonie. JV będzie też dysponowało centrami technologicznymi w różnych lokalizacjach w Stanach Zjednoczonych i Azji, w tym w Korei Południowej. Aptiv i Hyundai Motors wyznaczą jednakową liczbę dyrektorów do kierowania wspólnym przedsięwzięciem.
 
Źródło: www.evertiq.pl