ACEA: Liczba rejestracji nowych aut osobowych wzrosła o 20,2% r/r w sierpniu

Liczba nowych samochodów osobowych zarejestrowanych w Polsce wyniosła 28 323 szt. w sierpniu br., co oznacza wzrost o 20,2% r/r, podało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA).

W okresie styczeń-sierpień 2016 r. w Polsce zarejestrowano 270 313 nowych samochodów osobowych, co oznacza wzrost o 17% r/r, wynika z danych ACEA.

„W tym roku, podobnie jak i w ubiegłym, wakacje były dosyć pracowite dla salonów samochodowych. W lipcu i sierpniu odnotowaliśmy wzrosty nie tylko w porównaniu do poprzedniego roku, ale i do wyników z kilku ostatnich lat. Co prawda, oba miesiące wakacyjne zakończyliśmy na minusie miesiąc do miesiąca, ale to wynik sezonowego zmniejszenia liczby rejestracji, które jest powtarzalne od wielu lat. Wciąż jednak dobrą sytuację na rynku zawdzięczamy przede wszystkim firmom – ich udział w zakupach w ciągu ośmiu miesięcy tego roku zwiększył się jeszcze bardziej w porównaniu do 2015 roku. Klienci indywidualni wciąż zdecydowanie częściej wybierają auta używane” – skomentował dyrektor ds. rozwoju sprzedaży w Exact Systems i ekspert Polskiej Izby Motoryzacji Jacek Opala, cytowany w komunikacie podsumowującym wyniki.

„Oceniamy, że w Polsce 2016 rok może przynieść wzrost na poziomie nawet 15% r/r, co dałoby wynik powyżej 400 tys. sztuk. Biorąc pod uwagę ostatnie lata, kiedy wolumeny sprzedaży w naszym kraju były na bardzo niskim poziomie, taki wynik będzie naprawdę świetnym rezolutem. Jednak potencjał Polski jest dużo większy. Na przykład w Hiszpanii, która pod względem wielkości i liczby ludności jest podobna do naszego kraju, w ubiegłym roku zostało sprzedanych 1 mln aut. Mamy więc jeszcze sporo do nadrobienia” – dodał Opala.

ACEA podało, że w całej Unii Europejskiej (z wyłączeniem Malty) popyt na nowe samochody wzrósł w sierpniu o 10% r/r do 819 126 szt., a od początku roku – o 8,1% r/r do 9 787 760 sztuk.

Na wszystkich największych europejskich rynkach w sierpniu odnotowano wzrost popytu: w Hiszpanii o 11,3%, w Niemczech 8,3%, we Włoszech 17,4%, we Francji 6,7% i Wielkiej Brytanii o 2,8%.

Źródło: wyborcza.biz