Popełniając te błędy nie dostaniesz odszkodowania z autocasco

Chociaż ogólne założenia umowy autocasco (AC) zapewniają naprawę pojazdu na koszt ubezpieczyciela są sytuacje, w których można spotkać się z odmową wypłaty odszkodowania. Oczywiście nie chodzi o tak oczywiste przypadki, jak umyślne działanie lub prowadzenie pojazdu po wpływem alkoholu.

Okazuje się, że firma ubezpieczeniowa może zastrzec wiele innych zdarzeń, które zwalniają ją od odpowiedzialności za naprawienie szkody. Dlatego przed zawarciem umowy warto zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia autocasco wybranej firmy. Radzimy, jak zapewnić sobie odmowę wypłaty odszkodowania z autocasco?

Zostaw samochód na stromym zboczu lub podjeździe

Pamiętaj, że do Twoich obowiązków należy „bezpieczne parkowanie”. Jeśli nie zabezpieczysz pojazdu przed stoczeniem lub zrobisz to niestarannie, masz małe szanse na uzyskanie odszkodowania. Z pewnością nie otrzymasz go od Aviva, która wyraźnie ujmuje taką okoliczność w swoich wyłączeniach odpowiedzialności. Podobny zapis nie musi pojawić się w OWU innych firm, ale one także mogą odmówić świadczenia, kwalifikując Twój przypadek jako rażące niedbalstwo.

Podczas postoju zostaw w samochodzie kluczyki i dokumenty pojazdu

To kolejny przykład uznawany za niedbalstwo. Gdy zgłosisz kradzież auta, pierwsze o co poprosi Twój ubezpieczyciel to właśnie o okazanie wszystkich zadeklarowanych podczas zawierania umowy kompletów kluczyków i dowodu rejestracyjnego. Zostawiając je w samochodzie pośrednio pomagasz przestępcy. Dodatkowo, możesz zostać posądzony o zainicjowanie kradzieży lub próbę wyłudzenia odszkodowania.

Zostaw złodziejowi „gotowy kąsek” w postaci wyposażenia dodatkowego

Najprawdopodobniej pierwsze po co sięgnie włamywacz, to drogi sprzęt elektroniczny. Możesz  ubiegać się o odszkodowanie tylko wtedy, gdy był on wcześniej zamontowany w pojeździe na stałe. W przypadku wyposażenia dodatkowego (nie tylko radia lub odtwarzacza), którego wymontowanie jest możliwe bez użycia narzędzi, trzeba pamiętać o wyjęciu go z auta, szczególnie gdy planujesz dłuższą nieobecność w samochodzie.

– Jeżeli w pojeździe zostały zamontowane dodatkowe urządzenia, warto jeszcze przed zawarciem polisy potwierdzić, czy będą one objęte ochroną ubezpieczeniową. Bardzo często zachodzi konieczność doubezpieczenia dodatkowego wyposażenia, a co za tym idzie cena polisy autocasco ulega zwiększeniu. – komentuje Ilona Dzierzgowska, PR Manager porównywarki ubezpieczeń rankomat.pl

Wyjedź do kraju „zwiększonego ryzyka”

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe nie odpowiadają za szkody kradzieżowe, gdy Twój pojazd zaginie podczas pobytu na terytorium państwa, w którym statystycznie łatwiej o takie zdarzenie. Wyznaczenie takiego kraju zależy od decyzji zakładu ubezpieczeń. Najczęściej jest to Białoruś, Ukraina i Mołdawia, ale na „czarnej liście zwiększonego ryzyka” mogą znaleźć się także inne państwa. Dlatego przed planowanym wyjazdem przeczytaj OWU swojej firmy.

REKLAMA

Uważaj także na podróże do krajów objętych wojną lub w których istnieje większe prawdopodobieństwo, że „wpadniesz” w sam środek zamieszek ulicznych. Nawet nie musisz brać w nich udziału. Gdy przypadkowo znajdziesz się w centrum wydarzeń i Twój pojazd ulegnie uszkodzeniu, masz małe szanse na uzyskanie odszkodowania. Takie wyłączenie jest uznawane przez większość towarzystw (np. Allianz, Liberty Direct, PZU) i tylko  w wyjątkowych sytuacjach możesz liczyć na ich przychylność: na przykład stan wojenny ogłoszono w czasie Twojego pobytu na wakacjach i do szkody doszło w ciągu kilku dni (ich ilość także zależy od wewnętrznych ustaleń ubezpieczyciela), zanim zdążyłeś wrócić do kraju.

Nie zapomnij, że także podczas pobytu w Polsce możesz nie otrzymać odszkodowania,  jeżeli pojazd został uszkodzony w efekcie trwających zamieszek. Towarzystwo PZU jako „zamieszki” rozumie nawet zakłócanie porządku publicznego. Lepiej więc, jeśli to tylko możliwe, unikać przejazdu ulicami, na których może do nich dojść.

Zapomnij o terminie badań technicznych

Większość ubezpieczycieli odmówi Ci finalizacji naprawy pojazdu, gdy nie zadbałeś o aktualne badania techniczne. Oczywiście nie bez znaczenia pozostanie fakt, czy stan auta miał wpływ na wystąpienie szkody.

Kup sobie kabriolet

Z pewnością posiadanie takiego samochodu to powód do dumy, ale pamiętaj, że niektóre firmy nie chcą wcale obejmować go ochroną AC. Inne – zaproponują Ci wysoką składkę i wyznaczą więcej wyłączeń odpowiedzialności niż w przypadku auta ze „standardowym dachem”. Z reguły Twoja polisa na kabriolet nie obejmie uszkodzeń wewnętrznych, np. zalania od opadów atmosferycznych, zniszczenia foteli, czy wrzucenia do środka różnych przedmiotów.

Te wyłączenia obowiązują prawie w każdym towarzystwie

W zasadzie większość sytuacji, w których Twój wniosek o odszkodowanie zostanie odrzucony wydaje się w pełni uzasadnionych. Należy do nich:

  • kierowanie pojazdem po spożyciu alkoholu lub zażyciu innych środków odurzających,
  • celowe spowodowanie szkody,
  • użycie pojazdu niezgodne z jego przeznaczeniem,
  • wykorzystanie pojazdu jako narzędzia przestępstwa,
  • niewłaściwe załadowanie bagażu.

Sposób na dobre autocasco

Wyłączeń odpowiedzialności nie można uniknąć w żadnej firmie ubezpieczeniowej. Dlatego najlepiej przed zakupem polisy skupić się na wyborze najlepszego zakresu ubezpieczenia autocasco, porównać ceny i wybierać firmę, która zaoferuje najkorzystniejsze rozwiązanie.

Artykuł został przygotowany przez specjalistów internetowej porównywarki ubezpieczeń oc/ac ubezpieczenia.onet.pl