Każdy przed zakupem auta będzie mógł sprawdzić jego historię, m.in. daty rejestracji oraz informację o tym, czy nie jest kradzione – przewiduje projekt noweli Prawa o ruchu drogowym, którym we wtorek ma zająć się rząd.
Przyjęty w styczniu przez Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji projekt przygotowało MSW. W myśl tych propozycji dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów będzie można uzyskać online; nie będzie trzeba składać wniosku i czekać na jego rozpatrzenie. Niezbędny do tego będzie numer nadwozia VIN, data pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu, który zamierzamy kupić.
Udostępniane będą jedynie dane o pojeździe, a nie o właścicielu lub posiadaczu auta. Usługa ma być bezpłatna.
„Intencją przedstawionych zapisów jest stworzenie możliwości przyszłego rozwoju e-usług dla obywateli i przedsiębiorców świadczonych drogą elektroniczną, polegających na szerszym udostępnianiu danych zgromadzonych w ewidencji” – podkreślono w uzasadnieniu projektu.
Podobne rozwiązania funkcjonują m.in. w Wielkiej Brytanii i Szwecji. „Tego rodzaju e-usługa została przetestowana i jest dostępna w wielu krajach, w tym w krajach Unii Europejskiej i przynosi znaczne korzyści społeczne, m.in. podnosi bezpieczeństwo obrotu pojazdami używanymi” – napisano w uzasadnieniu.
Obecnie dane dotyczące pojazdu mogą być udostępniane jedynie uprawnionym do tego instytucjom oraz jego posiadaczowi. Wprowadzane zmiany umożliwią dostęp do informacji o pojeździe wszystkim, bez konieczności wykazywania uzasadnionego interesu – informuje MSW.
Prace legislacyjne i programistyczne nad usługą „Historia pojazdu” są prowadzone w ramach projektu CEPiK 2.0. Jest on realizowany wspólnie przez MSW i Centralny Ośrodek Informatyki.
Pod koniec stycznia minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedział, że w tym roku ma być gotowa nie tylko e-usługa „Historia pojazdu”, ale także „Bezpieczny autokar”. Dzięki temu rodzice, którzy wysyłają swoje dzieci na kolonie lub wycieczki, będą mogli sprawdzić czy autokar, który będzie wiózł najmłodszych, jest sprawny i dopuszczony do ruchu.
Aby uzyskać informacje o pojeździe wystarczyć jego numer rejestracyjny. Potrzebne informacje będzie można uzyskać online – nie będzie trzeba składać wniosku i czekać na jego rozpatrzenie. Dostępne będą jedynie dane o pojeździe – informacje o właścicielu lub posiadaczu w dalszym ciągu nie będą podlegały udostępnianiu.
wnp.pl, AUTOR: PAP