90 lat ZAP Piastów

Aktualnie ZAP Sznajder Batterien SA – firma z wyłącznie polskim kapitałem – produkuje ponad 120 typów akumulatorów, przede wszystkim dla potrzeb motoryzacji. Blisko 75% produkcji jest wysyłane do 60 krajów świata. Każdego roku rośnie liczba eksportowanych wyrobów a także powiększa się lista importerów.

Produkcja w Piastowie odbywa się zgodnie z normami ISO/TS 16949 i ISO 9001 potwierdzającymi jakość oraz normą ISO 14001 gwarantującą bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego. Zakłady w Piastowie, obchodzi w tym roku jubileusz 90. rocznicy powstania. Produkuje akumulatory praktycznie do wszystkich marek aut osobowych, dostawczych i ciężarowych, a także do motocykli.

– Już w 2002 roku staliśmy się pionierami krajowej produkcji w pełni bezobsługowych akumulatorów, a w 2008 roku baterii typu AGM, co było ewenementem na skalę europejską. W bieżącym roku przetestowaliśmy już akumulatory stanowiące alternatywę kosztową dla AGM, mówi Konrad Sznajder, wiceprezes zarządu ZAP Sznajder Batterien SA odpowiedzialny za sprawy strategii i rozwoju firmy. I dodaje: – Ich rodowód stanowi myśl technologiczna i patenty polskich zakładów „JENOX Akumulatory”, które nabyliśmy w 2013 roku. Ołów zastąpimy spiekiem węglowym.

Prezes uznaje, że będzie to rewolucja, bo tradycyjny układ ciężkiej kratki ołowianej zastąpiony zostanie ośmiokrotnie lżejszą matrycą wykonaną z węgla szklistego, strukturą przywodzącą skojarzenia z… gąbką.

Akumulatory przyszłości to baterie z elektrodami węglowymi gdzie przy dwukrotnym zmniejszeniu zużycia surowców i energii potrzebnych do produkcji otrzymujemy akumulatory z lepszymi parametrami użytkowymi o 50% w porównaniu z tradycyjnymi bateriami samochodowymi. Co prawda na przeszkodzie autorskiej myśli technologicznej stoi dzisiaj dylemat opracowania maszyny, która na skalę przemysłową mogłaby natryskiwać (jak spray) masę aktywną na węgiel – materiał bardzo kruchy. Jednak pokusę produkcji innowacyjnych akumulatorów wzmaga aspekt dbałości o środowisko i surowce nieodnawialne. Tym bardziej, że ekologia jest oczkiem w głowie Lecha Sznajdera, prezesa i właściciela ZAP Sznajder Batterien. – Zakład w Piastowie funkcjonuje w strefie miejskiej, więc zadbałem o to, aby każdy komin miał trzy systemy filtracyjne – od filtrów workowych, po absolutne typu HEPA, a do tego jeszcze komory rozprężne, mówi Lech Sznajder. – Sprzedaż w ubiegłym roku wyniosła 1,7 mln akumulatorów, licząc też produkcję zakładu „JENOX Akumulatory”. Udział eksportu sięgnął wtedy 1 mln szt.

– Zakład w Piastowie wyprodukował 1,051 mln, z czego 300 tys. na rynek krajowy, a 700 tys. na eksport. W 2015 r. jest szansa wyprodukowania 800 tys. akumulatorów na eksport, mówi Krzysztof Paulus, wiceprezes firmy odpowiedzialny za sprawy sprzedaży i marketingu.

źródło: ZAP Piastów

AUTOR:  WNP.PL (AG)